Perła Chorzowa

Chorzowianin 2008-11-25
Początkowo miała być to bardzo mała wystawa, a okazało się, że jest ekspozycją główną w muzealnych salach – mówił ks. Eugeniusz Błaszczyk, proboszcz parafii św. Wawrzyńca. Wystawę w Muzeum w Chorzowie otwarto 19 listopada.
Perła Chorzowa
- Początkowo miała być to bardzo mała wystawa, a okazało się, że jest ekspozycją główną w muzealnych salach. Cieszę się że możemy się tu spotkać, żeby odnaleźć ślady naszych przodków i za tę możliwość dziękuję dyrekcji i wszystkim pracownikom Muzeum – mówił ks. Eugeniusz Błaszczyk, proboszcz parafii św. Wawrzyńca podczas wernisażu ekspozycji dokumentującej 70 lat obecności tego zabytkowego kościółka w naszym mieście. Wystawę w Muzeum w Chorzowie otwarto dla zwiedzających 19 listopada.

- Związek chorzowskiego Muzeum z kościółkiem św. Wawrzyńca sięga czasu sprzed siedemdziesięciu lat. W roku 1935 Rada Miasta Chorzów wyraziła zgodę na przeniesienie do naszego miasta zabytkowego XVI wiecznego kościółka, który znajdował się w Knurowie i już nie pełnił swojej liturgicznej funkcji – opowiadała Irena Białas, dyrektor Muzeum. Jak mówiła, ówczesny dyrektor chorzowskiej placówki muzealnej bardzo intensywnie zaangażował się w proces przenoszenia kościółka oraz jego wyposażenia, udostępniając muzealne pomieszczenia na potrzeby przechowania cennych pamiątek przeszłości. - W zbiorach naszej placówki zachowały się dokumenty świadczące o historii świątyni – akt poświęcenia kościółka z 1938 roku oraz dokumentacja fotograficzna tegoż wydarzenia – relacjonowała Irena Białas. Podkreśliła, że miasto przyjęło zabytkową świątynię z wielkim szacunkiem i kościół św. Wawrzyńca szybko zrósł się z tą ziemią. – Do tego stopnia, że wystarczy użyć słowa „Kościółek”, by chorzowianie wiedzieli, że chodzi o drewnianą świątynię pw. św. Wawrzyńca – stwierdziła.

Autorką, kuratorem wystawy jest Magdalena Sontag. Prezentowane zabytki pochodzą ze zbiorów Muzeum w Chorzowie, Parafii św. Wawrzyńca w Chorzowie, Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach, Muzeum Historii Katowic, parafii św. Cyryla i Metodego w Knurowie, Muzeum w Zabrzu, parafii św. Antoniego w Krywałdzie, Izby Tradycji KWK Knurów, Archiwum Urzędu Miejskiego w Chorzowie oraz osób prywatnych. Ekspozycji towarzyszy publikacja „Kościół św. Wawrzyńca – dzieje świątyni w Knurowie i Chorzowie” autorstwa ks. Marka Gwioździka pochodzącego z parafii św. Wawrzyńca i Magdaleny Sontag.
- Świętujemy w parafii rok jubileuszowy związany z trzema datami: 70 rocznicą obecności kościoła w Chorzowie, czterdziestoleciem ustanowienia stacji duszpasterskiej i trzydziestoleciem ustanowienia parafii.Nie zapominamy, że w tym roku przypada 1750-lecie śmierci naszego patrona. Obchody zaczęliśmy 11 czerwca, a w ich ramach odbyła się m.in. parafialna pielgrzymka do Rzymu, miejsca męczeństwa św. Wawrzyńca – mówił ks. Eugeniusz Błaszczyk – Ta wystawa jest dla mnie lekcją historii i lekcją ucząca miłości do naszego kościoła. Mam nadzieję, że tak też odbiorą ją inni odwiedzający sale Muzeum. W publikacji książkowej znaleźć można słowa, że kościół św. Wawrzyńca to perła Chorzowa. Ten kościół nią był, jest i mam nadzieję wciąż będzie – zakończył.

KrzyK

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.