Podpisano umowę na budowę Muzeum Hutnictwa

Chorzowianin 2019-01-02 | Komentarzy: 0
Interaktywne wystawy, autentyczne urządzenia i odgłosy pracy dobiegające z wciąż działającej huty - to ma być przepis na sukces chorzowskiego Muzeum Hutnictwa, jedynej takiej placówki w Polsce.
Podpisano umowę na budowę Muzeum Hutnictwa

Urząd Miasta podpisał umowę na budowę muzeum. Już wkrótce w samym sercu starej huty, na terenie zabytkowej hali elektrowni Huty Kościuszko, rozpoczną się prace budowlane i adaptacyjne. Na ten cel Chorzów, dzięki współpracy z Zabrzem, pozyskał 15 milionów złotych dofinansowania. To najwyższa dotacja unijna na cele kulturalne w całej historii miasta. 

Cała inwestycja kosztować będzie ponad 32 miliony złotych. Dzięki tym środkom całkowicie wyremontowana zostanie ponad stuletnia hala. Na cele kulturalne zaadaptowana zostanie też przybudówka. W liczącym 2,5 tys. metrów kwadratowych kompleksie znajdzie się wystawa dot. historii hutnictwa. Zostanie opowiedziana interaktywnie, ale też za pomocą urządzeń, których używali hutnicy. W Muzeum Hutnictwa staną m.in. młot Ansaldo, prasa hydrauliczna i walcarki.

Warto przypomnieć, że w hali od kilku lat można już podziwiać XIX wieczny młot parowo – powietrzny Brinkmann’a. Nowe oblicze zyska też przestrzeń dookoła hali. Wszystko przy akompaniamencie dźwięków dochodzących z sąsiedztwa - z terenu wciąż działającego zakładu.

Wykonawcą budowlanej części inwestycji będzie firma JAEKEL-BUD-TECH. Kwota podpisanej umowy wyniosła 25 809 993, 29 zł.

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.