Potęga różnorodności

Chorzowianin 2008-10-07
- Stowarzyszenie Chorzowskich Artystów Plastyków dziesięć lat temu zrodziło się w bólach i trwa, w bólach, ale skutecznie – mówiła Anna Stawiarska, wiceprezes SChAP podczas wernisażu XI Jesiennej Wystawy Stowarzyszenia.
Potęga różnorodności
Urodzinową ekspozycję w Miejskiej Galerii Sztuki „MM” otwarto 6 października. - Witam wszystkich zebranych, zaczynając wyjątkowo od bohaterów tego wieczoru - artystów, bo to dziś dla nas okazja szczególna – mówiła Aleksandra Rej, były prezes artystycznej organizacji, obecnie kierująca Galerią „MM”.

- Stowarzyszenie Chorzowskich Artystów Plastyków liczy obecnie 26 członków, 24 z nich prezentuje tu dziś swoje prace. W związku z dziesięcioleciem przeprowadziliśmy mały bilans, podsumowując to, co udało nam się jako grupie wnieść do kultury naszego miasta – powiedziała Anna Stawiarska.

I Zastępca prezydenta miasta, Joachim Otte, dziękował Stowarzyszeniu Chorzowskich Artystów Plastyków za wartości, które niesie ze sobą konsekwentna działalność artystycznej organizacji: – Galeria „MM” jest miejscem, które integruje ludzi, na organizowane tu wernisaże i wystawy przychodzi zawsze wiele osób. To ważne miejsce spotkań. Dziękuję wam za to. Dziękuję i za to, że daliście nam poprzez swoją sztukę inny punkt widzenia na miasto, wyczulając nas na jego stronę estetyczną. Efekty dziesięcioletniej działalności SChAP trudno zmierzyć i obliczyć – stwierdził. Prezydent Chorzowa Marek Kopel za pośrednictwem swojego zastępcy przekazał list, w którym pogratulował chorzowskim artystom plastykom „pierwszego z ważnych jubileuszy”.

Joachim Otte przypomniał początki istnienia galerii „MM” oraz osobę autora architektonicznego projektu wnętrza pierwszej jej siedziby, Tadeusza Skurkiewicza. Artysta, nestor chorzowskiego środowiska artystów plastyków, uhonorowany został przy tej okazji chorzowskim medalem za osiągnięcia w dziedzinie kultury, z wizerunkiem Teodora Kalidego. Wysłuchując życzeń kolejnych sukcesów, zaskoczony niespodziewanym wyróżnieniem Tadeusz Skurkiewicz żartował: - Nas się nie da odciągnąć od malowania!

Nie zabrakło chwili refleksji Aleksandra Rej i Anna Stawiarska w swoich wystąpieniach przypomniały osoby zmarłych członków Stowarzyszenia Chorzowskich Artystów Plastyków – Józefa Kołodziejczyka i Floriana Nycza.

Jak co roku artyści zrzeszeni w SChAP specjalnie na jesienną ekspozycję przygotowali nowe prace. Wystawa jest tak skomponowana, by pokazać jak różnorodność wizji świata i temperamentów artystycznych osobowości dopełnia się mimo wszelkich różnic. Powstała w ten sposób prezentacja ciekawa i wartościowa, nie ma wśród zebranych dzieł takiego, obok którego dałoby przejść się obojętnie. Wystawę można oglądać do 27 października.

Andrzej Kuczok o SCHAP-ie pisze na swoim blogu.

Krzysztof Knas

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.