Program PIT 2018/2019 - prosty sposób na rozliczenie PIT

Chorzowianin 2018-09-24
Corocznym obowiązkiem podatników w Polsce jest składanie deklaracji podatkowych. Można robić to na wiele różnych sposobów, jednak coraz bardziej popularną metodą, a przede wszystkim bardzo wygodną i mniej podatną na błędy, jest elektroniczne składanie deklaracji. Taką możliwość mają podatnicy bez względu na rodzaj PIT jaki uzupełniają. Można skorzystać z elektronicznych deklaracji udostępnianych na rządowej stronie Ministerstwa Finansów, jednak zwykle wybierane są do tego celu specjalne programy. Program PIT 2018/2019 będzie umożliwiał uzupełnienie i złożenie deklaracji za rok 2018. Przyjrzyjmy się bliżej tego typu oprogramowaniu.
Program PIT 2018/2019 - prosty sposób na rozliczenie PIT

Możliwości programów PIT 

Na rynku dostępnych jest wiele różnych programów umożliwiających rozliczenie podatku. Łączą je jednak pewne wspólne cechy, które warto znać. Taki sposób sporządzania deklaracji PIT jest zwykle dosyć intuicyjny i wygodny. Pozwala nawet osobom przystępującym po raz pierwszy do samodzielnego rozliczenia podatku na uzupełnienie formularza bez błędów oraz pomocy innych osób. Oprogramowanie takie wykorzystywane jest również często przez profesjonalistów, księgowych którzy z podatkami mają do czynienia na co dzień.

Istnieją programy dedykowane do rozliczania na konkretnej deklaracji, na przykład najpopularniejszej PIT-37. Jednak duża część oprogramowania skierowana jest do szerszego grona odbiorców, umożliwiając rozliczenie również innych formularzy, na przykład PIT-36 lub PIT-36L dla przedsiębiorców, PIT-28 dla płatników podatku ryczałtowego, PIT-38 do rozliczenia dochodów ze sprzedaży akcji i udziałów lub PIT-16A dla osób prowadzących działalność opodatkowaną według karty podatkowej. Istnieje możliwość rozliczania indywidualnego, czy dla wybranych formularzy rozliczenia wraz z małżonkiem czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Podobnie, jeżeli przysługują, można wypełniając PIT w programie skorzystać z ulg podatkowych.

Program PIT 2018/2019 zwykle umożliwia zatem wybór sposobu rozliczenia w kreatorze deklaracji - pozwala to na uzupełnienie odpowiedniego druku bez pełnej wiedzy o tym, jak powinien on wyglądać. Takie kreatory często umożliwiają wypełnienie deklaracji bez konieczności bezpośredniego jej uzupełniania - zadają odpowiednie pytania z prośbą o przepisanie kwot z posiadanych dokumentów finansowych czy zaznaczenie właściwych opcji dotyczących podatnika. Informacje są weryfikowane pod względem zgodności danych i logiki dokumentu, co zmniejsza ryzyko popełnienia błędu. Można też w razie wątpliwości korzystać z dokumentów pomocy w programie.

Oprogramowanie do tworzenia zeznań podatkowych umożliwia bieżące zapisywanie deklaracji w celu jej późniejszego dokończenia czy uzupełnienia. Zwykle może działać bez konieczności połączenia z internetem aż do momentu wysyłki PIT. Oprogramowanie, które dostępne jest dla kolejnych lat podatkowych, daje możliwość eksportu i importu danych, dzięki czemu część informacji, takich jak na przykład dane identyfikacyjne, jest pamiętana i nie ma konieczności ich wprowadzania za każdym razem. Ciekawą możliwością niektórych programów jest również możliwość zapisu danych w chmurze czy internetowa wersja oprogramowania, umożliwiająca dostęp do danych po zalogowaniu i ich edycję z praktycznie każdego miejsca posiadającego dostęp do sieci internet.

Jak złożyć deklarację z użyciem programu PIT?

Programy do wypełniania deklaracji PIT - na przykład ten dostępny pod adresem podatnik.info/program_do_pit/ - zwykle umożliwiają elektroniczne przesłanie deklaracji. Podstawą do weryfikacji użytkownika przy przesyłaniu może być kwalifikowany podpis cyfrowy, ale także podanie kwoty przychodu z PIT za rok poprzedzający rok, za który składamy zeznanie. Deklarację można też po prostu wydrukować i przesłać do urzędu pocztą listem poleconym albo zanieść osobiście. Ostatecznym terminem składania deklaracji za rok 2018 jest ostatni dzień kwietnia 2019 roku. Program PIT 2018/2019 umożliwia zwykle również tworzenie i składanie korekt deklaracji podatkowych.

Programy do corocznego rozliczania się z urzędem skarbowym są wygodnym sposobem na dopełnienie obowiązków podatnika. Mają wiele zalet, pozwalają na bezpieczne przechowywanie danych i szybką wysyłkę. Warto, zwłaszcza jeżeli wcześniej nie korzystało się z tego typu oprogramowania, sprawdzić jego możliwości i samodzielnie uzupełnić i złożyć swój PIT.

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.