LOYD Yerba Mate - łyk egzotyki dla każdego!

Chorzowianin 2019-01-28
Ojczyzną herbaty są Chiny, istnieją również warianty tego napoju pochodzące z Wielkiej Brytanii czy Rosji. Ostatnio jednak podobną popularność zyskują odmiany herbaty z państw nieco bardziej egzotycznych – krajów kontynentów afrykańskiego i amerykańskiego. Właśnie w Ameryce Południowej narodziła się Yerba Mate. Porozmawiajmy o niej, gdyż napój ten jest z wielu względów wart poznania.
LOYD Yerba Mate - łyk egzotyki dla każdego!

Czym jest yerba mate?

Yerba mate to oryginalny napój, za którego recepturę odpowiadają Indianie z plemienia Guarani. Oparta ona jest na liściach ostrokrzewu paragwajskiego (ich żucie stanowiło niegdyś ulubioną używkę mieszkańców tych ziem) z dodatkiem słodkiej stewii.

Nazwa pochodzi od zestawienia łacińskiego wyrazu herba – ziele i mati, które w języku keczua oznacza tykwę – naczynie do przyrządzania trunku. Przepis na ów wywar do Europy przywieźli jezuiccy misjonarze ewangelizujący w XVII wieku tubylców.

Jak parzyć yerba mate?

Parzenie yerby nie jest proste. Należy robić to w specjalnie do tego przeznaczonym naczyniu. Może to być tykwa drewniana albo ceramiczna. Trunek pijemy za pomocą słomki bombilla.

Przygotowanie naparu polega na wypełnieniu pojemnika suszem do 2/3 objętości (lub 1/4, jeśli obawiamy się mocy trunku), odwróceniu go do góry dnem i potrząśnięciu (po uprzednim zakryciu otworu) celem przemieszania ziarenek (zróżnicowaniu grubości) i stopniowym zalewaniu wodą, najpierw zimną, potem gorącą.

Brzmi skomplikowanie? Na szczęście istnieje proste rozwiązanie dla chcących zakosztować egzotycznego smaku - LOYD Yerba Mate to susz ostrokrzewu paragwajskiego zapakowany w piramidki, ułatwiające proces zaparzania. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: herbata LOYD na herbata.info.

Wpływ yerba mate na zdrowie

Yerba mate jest cennym źródłem polifenoli i antyoksydantów (przeciwutleniaczy). Przeprowadzone m.in. na myszach badania dowodzą, że yerba pomaga regulować poziom cholesterolu, chroni komórki wątroby, pobudza ośrodkowy system nerwowy, jest diuretykiem (działa moczopędnie) i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu krążenia. Picie yerba mate zalecane jest zwłaszcza osobom otyłym.

Wszyscy przywiązujemy się do pewnych gatunków napojów. Dobrze jest jednak czasem otworzyć się na inne ich typy! Próbowanie nowości może przynosić nam nie tylko ciekawe doznania smakowe, ale i korzyści w postaci poprawy stanu zdrowia.

Więcej ciekawych smaków naparu odnajdziesz tutaj: HERBATA LOYD - smaczne i polskie herbaty.

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.