Pielęgnacja hortensji

Chorzowianin 2018-11-21
Hortensje ogrodowe (Hydrangea macrophylla) to niewysokie, ale gęsto rosnące krzewy lub pnącza, dorastające do 1,5 metra wysokości. Rośliny te wykształcają efektownie wyglądające kwiaty, które zebrane są w koliste i płaskie bądź stożkowate kwiatostany, zazwyczaj o kształcie baldachogrona. Hortensje wytwarzają dwa typy kwiatów: skupione wewnątrz kwiatostanu niewielkie kwiaty płodne oraz 2-3 cm kwiaty płonne stanowiące jego obrzeże. Ich barwa w znacznej mierze uzależniona jest od odczynu podłoża i zawartości jonów glinu.
Pielęgnacja hortensji

Hortensje to rośliny o urokliwym, ozdobnym wyglądzie, które możemy uprawiać zarówno w ogrodzie jak i w pojemnikach jako dekoracja balkonów lub tarasów.

Przygotowanie podłoża pod uprawę hortensji

Hortensje ogrodowe najlepiej uprawiać na glebach żyznych, próchnicznych i dobrze przepuszczalnych. Rośliny te powinniśmy sadzić na świeżym podłożu, umiarkowanie wilgotnym i lekko kwaśnym. Źle rosną na glebach zasadowych i jałowych, dlatego można zakwasić je za pomocą torfu kwaśnego. Co ciekawe jeśli podłoże będzie miało charakter bardziej zasadowy rośliny wybarwią się na czerwono. Z kolei na glebach kwaśnych kwiaty będą miały kolor niebieski.

Ziemia pod uprawę hortensji powinna zostać obficie nawieziona obornikiem lub przefermentowanym kompostem.

Nawożenie hortensji

Hortensje ogrodowe nawozimy regularnie, kilkukrotnie w ciągu trwania sezonu wegetacyjnego, czyli od marca do sierpnia. Jeśli zapewnimy im odpowiednią dawkę składników pokarmowych, odwdzięczą nam się obfitym i pięknie wybarwionym ukwieceniem.

Do nawożenia hortensji drzewiastych możemy wykorzystać wieloskładnikowe nawozy mineralne, specjalnie dedykowane do tego gatunku roślin. Podstawowymi składnikami, które powinny zawierać są azot, potas i fosfor. To one odpowiadają za prawidłowy wzrost oraz rozwój roślin i długie kwitnienie. Warto zwrócić uwagę aby kupowany przez nas nawóz zawierał również mikroelementy tj. miedź, cynk, magnez oraz żelazo. Magnez wpływa na soczyste wybarwienie liści, a żelazo wspomaga intensywny kolor kwiatów. Preparaty te powinny utrzymywać kwaśny odczyn gleby. Nawożenie przeprowadzamy co 2-3 tygodnie.

Niebieskie odmiany hortensji będą wybarwiały się na ten kolor tylko na glebie kwaśnej. Uprawiając je, powinniśmy stosować nawozy zakwaszające glebę, które dodatkowo uzupełniają niedobór jonów glinu, czyli składnika odpowiedzialnego za niebieski kolor kwiatów. Jeśli jednak chcemy wyhodować odmiany o kwiatach czerwonych lub różowych , co roku zimą należy zwapnować glebę.

Pod koniec lata zmieniamy nawóz, na taki o dużej zawartości potasu i fosforu. Składniki te umożliwią hortensjom dobre przygotowanie się do pierwszych przymrozków i zimy.

Rodzaje nawozów

W sprzedaży dostępne są preparaty w różnej formie m. in. w postaci płynnych koncentratów, żeli czy nawozów granulowanych. Koncentrat stosujemy rozcieńczając odpowiednią jego ilość w wodzie, a następnie podlewając nim rośliny. Nawozy w żelu mają podobne zastosowanie, choć są wydajniejsze. Nawóz w postaci granulowanej, czyli posypowy, jest uniwersalny oraz łatwy użyciu. Aplikuje się go w obrębie bryły korzeniowej rośliny, a pod wpływem wilgoci uwolni składniki pokarmowe. Niezależnie od rodzaju wybranego nawozu niezwykle istotne jest dawkowanie, zgodne z instrukcjami producenta, tak aby uniknąć ryzyka przenawożenia.

 

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.