Przewodnik po wyborach samorządowych 2014

Chorzowianin 2014-11-14 | Komentarzy: 0
Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Wybierzemy w nich radnych Chorzowa, sejmiku wojewódzkiego i prezydenta miasta. Obwodowe komisje wyborcze czynne będą w godzinach od 7.00 do 21.00.
Przewodnik po wyborach samorządowych 2014

Wzór list kandydatów do Rady Miasta i Sejmiku Województwa Śląskiego | fot. chorzowianin.tv

W Państwowej Komisji Wyborczej zarejestrowano 8 komitetów, z których w sumie 341osób postara się o mandaty radnych w naszym mieście. O stanowisko prezydenta ubiega się siedmioro kandydatów. Są to, w kolejności alfabetycznej:

BOGACKI Jerzy Adam, zam. Chorzów, wiek: 57 - KW Ruch Autonomii Śląska;

KOPEL Marek Stanisław, zam. Chorzów, wiek: 59 - KW "Wspólnie dla Chorzowa";

KOSIBA Wojciech Ryszard, zam. Chorzów, wiek: 56 - KWW Chorzów Razem;

KOTALA Andrzej Jerzy, zam. Chorzów, wiek: 52 - KW Platforma Obywatelska RP;

KRZAK Grzegorz Aleksander, zam. Chorzów, wiek: 32 - KW Prawo i Sprawiedliwość;

OLEJNICZAK Dariusz Kazimierz, zam. Chorzów, wiek: 55 - KWW Samorządowa Inicjatywa Mieszkańców;

STANUSZ Aleksandra Elżbieta, zam. Chorzów, wiek: 35 - KKW SLD Lewica Razem.

Jeżeli 16 listopada nie poznamy zwycięzcy o fotel prezydenta, to 30 listopada przeprowadzona będzie druga tura głosowania. Przechodzi do niej dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem.

Chorzowianie, wspólnie z mieszkańcami Piekar Śląskich, Rury Śląskiej, Siemianowic Śląskich, Świętochłowic i Zabrza wybiorą także radnych do Sejmiku Województwa Śląskiego. W okręgu nr 5 zarejestrowano 144 kandydatów, do zdobycia jest 6 mandatów.

W Chorzowie uprawionych do głosowania jest 86 358 osób. Głosy oddawać będziemy w 53 komisjach obwodowych oraz 8 tzw. komisjach zamkniętych działających w szpitalach i domach pomocy społecznej.

W Chorzowie wybory samorządowe przeprowadzane są zgodnie z ordynacją proporcjonalną. Miasto zostało podzielone na 4 okręgi wyborcze. W każdym okręgu zarejestrowana jest inna liczba wyborców. Proporcjonalnie do liczby wyborców każdemu okręgowi została przyporządkowana liczba mandatów, o które będą ubiegać się kandydaci na radnych.

Największe pod względem liczby wyborców są okręgi 1 (Chorzow II i Chorzów Stary) i 3 (część Centrum i Klimzowiec). Stamtąd w 25-osobowej Radzie Miasta zasiądzie po siedmiu radnych. Z okręgu 2 (część centrum i Chorzowa II) będzie pochodziło sześciu radnych, a z 4 (Chorzów Batory) pięciu.

Aby zagłosować, każdy wyborca musi mieć ze sobą dokument ze zdjęciem np. dowód osobisty, paszport, legitymację szkolną. Wyborca dostanie trzy karty do głosowania o formacie A4: białą, niebieską oraz różową.

- biała zawiera nazwiska kandydatów do rady miasta

- na niebieskiej znajdziemy kandydatów do sejmiku

- na karcie różowej znajdziemy kandydatów na prezydenta

Aby głos był ważny, w kratce na karcie do głosowania należy postawić znak „x”. Punkt przecięcia kresek tworzących znak „x” musi się znaleźć w obrębie kratki – przypomina Państwowa Komisja Wyborcza. Oddajemy tylko jeden głos na każdej z kart.

16 listopada osoby niepełnosprawne ruchowo będą mogły skorzystać z nieodpłatnego dowozu do lokali wyborczych w godzinach od 9.00 do 12.00 i od 15.00 do 18.00. Potrzebę dowozu do lokalu należy zgłosić dzwoniąc pod nr tel 32 416 50 00.

Nakładki w alfabecie Braille'a będą w lokalu wyborczym wydawane na prośbę wyborcy przez obwodową komisję wyborczą.

Zobacz podział Chorzowa na okręgi wyborcze i listy kandydatów do Rady Miasta:

OKRĘG 1

Część miasta z ujęciem Chorzowa II, Chorzowa Starego i Maciejkowic na wschód od ul. Katowickiej do granic administracyjnych z Katowicami, Siemianowicami, Piekarami Śląskimi, Bytomiem, Świętochłowicami, a ul. 3 Maja, ul. Floriańską, linią kolejową Katowice – Bytom do skrzyżowania ul. Tadeusza Kościuszki z ul. Parkową

Ilość mandatów 7
Ilość list wyborczych 8
ilość kandydatów 94

ZOBACZ LISTY KANDYDATÓW - KLIKNIJ


OKRĘG 2

Część Chorzowa II między linią Katowice – Bytom, ul. 3 Maja, a granicą administracyjną ze Świętochłowicami oraz Centrum Miasta do ul. Strzelców Bytomskich, ul. Hajduckiej, ul. Cmentarnej, ul. Żwirki i Wigury i ul. Jana Kilińskiego

Ilość mandatów 6
Ilość list wyborczych 8
Ilość kandydatów 82

ZOBACZ LISTY KANDYDATÓW - KLIKNIJ

OKRĘG 3

Część miasta łącznie z Klimzowcem od ul. Katowickiej, granicą administracyjną z Katowicami (osiedle 1000-lecia), ul. ks. Jana Gałeczki, linią kolejową PKP Katowice-Gliwice oraz Katowice-Bytom, a ul. Hajducką do ul. Cmentarnej oraz do skrzyżowania ul. Tadeusza Kościuszki z ul. Parkową

Ilość mandatów 7
Ilość list wyborczych 8
Ilość kandydatów 93

ZOBACZ LISTY KANDYDATÓW - KLIKNIJ

OKRĘG 4

Część Chorzowa Batorego wzdłuż linii PKP Katowice-Gliwice i linią kolejową Huty Batory, granicą administracyjną z Katowicami, Rudą Śląską i Świętochłowicami

Ilość mandatów 5
Ilość list wyborczych 8
Ilość kandydatów 72

ZOBACZ LISTY KANDYDATÓW - KLIKNIJ

 

wojz

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.