Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie promenady Ziętka

Chorzowianin 2017-08-31 | Komentarzy: 0
Chorzowska Rada Miasta nie chce zmieniać nazwy promenady generała Jerzego Ziętka, która położona jest na terenie Parku Śląskiego. W głosowaniu, które odbyło się podczas 39. sesji rady miasta wzięło udział 22 radnych. 17 było za pozostawieniem nazwy, 4 przeciw, a jeden radny wstrzymał się od głosu.
Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie promenady Ziętka

Tabliczka z nazwą promenady na terenie Parku Śląskiego

Uchwała powstała w odpowiedzi na tzw. ustawę dekomunizacyjną, którą przyjął rząd. Wprowadza ona zakaz propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomników. Z ustawy oraz z opinii Instytutu Pamięci Narodowej wynika, że gen. Jerzy Ziętek nie powinien już być patronem głównej promenady w Parku Śląskim.

Wyniki głosowania nad uchwałą w sprawie przyjęcia stanowiska Rady Miasta Chorzów dot. zmiany nazwy promenady w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka w Chorzowie:

Pełna treść uchwały dostępna tutaj.

– W latach dziewięćdziesiątych zrobiliśmy w Chorzowie porządek z patronami ulic z poprzedniej epoki. Jeszcze niedawno zmieniliśmy nazwę ulicy Sawickiej na Norwida. Nie możemy się jednak zgodzić na zmianę nazwy promenady gen. Jerzego Ziętka. To osoba, która jest założycielem Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. Jej zasługi dla parku są oczywiste – tłumaczył nam przed sesją Marcin Michalik, zastępca prezydenta ds. technicznych i rozwoju.

Nim przegłosowano uchwałę, miasto przygotowało ankietę, w której zapytało mieszkańców o ich zdanie w sprawie promenady. W ankiecie jak na razie wzięło udział cztery tysiące osób. Ponad 95 procent ankietowanych wskazało odpowiedź: „Tak, promenada powinna nosić nazwę gen. Jerzego Ziętka”. Przeciw zagłosowało niecałe 3 procent ankietowanych.

– Są tacy, którzy w danym systemie funkcjonują i starają się innych zniszczyć czy opluć błotem, ale są też tacy, którzy ten system wykorzystują do dobrych celów. Tworzą coś i budują. I taką właśnie osobą był generał Jerzy Ziętek. Nie zgadzam się z tym, by wrzucać go do tego samego worka, co oprawców z tamtych czasów. To był człowiek, który zaliczał się do wizjonerów, twórców i dobrych gospodarzy – mówił podczas obrad Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Zobacz wypowiedź prezydenta o gen. Jerzym Ziętku:

Przeciwny uchwale był cały klub Prawa i Sprawiedliwości (Jacek Nowak, Bernadetta Biskup, Piotr Wróblewski i Grzegorz Krzak). Przewodniczący klubu PiS argumentował (podobnie jak w materiale dla INFOSERWISU), że postać generała jest przesadnie mitologizowana.

– Dla wielu mieszkańców Sląska, generał jest postacią, która kojarzy się z pozytywnymi rzeczami. Gdyby ktoś wgłębił się w życiorys tej osoby, popatrzył nie tylko przez pryzmat pozytywnej postaci Jorga z kryką, doszedłby do wniosku, że działalność tej postaci wpisuje się ewidentnie w członka ówczesnych władz. W czasach największego terroru stalinowskiego, on zasiadał we władzach województwa – tłumaczył Jacek Nowak.

Cała wypowiedź Jacka Nowaka o gen. Jerzym ZIętku:

Pozostali radni starali się przekonać radnych PiS-u, by jednak głosowali za uchwałą.

– Nie bądźcie mściwi – nawoływał Marian Salwiczek (Wspólnie dla Chorzowa).

– Jak ktoś mi kiedyś powiedział, że jestem komuchem i złodziejem, tak dziś zagłosuję za – emocjonalnie dodawał Krzysztof Hornik (przewodniczący Rady Miasta, Platforma Obywatelska i Porozumienie dla Chorzowa).

– Tylko barbarzyńcy niszczą historię. I robią to tylko po to, by ustanowić swoją – zauważył Waldemar Kołodziej (zastępca przewodniczącego RM, POiPdCh).

– Ziętek potrafił zjednoczyć Ślązaków do jednej idei – dodał Adam Trzebinczyk (WdCh)

Podjęta w czwartek uchwała jest uchwałą intencyjną. Zgodnie z ustawą, jeśli miasto nie zmieni nazwy ulicy, będzie to mógł zrobić wojewoda.

(pam)

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.