Radni podjęli ponad 1000 uchwał

Chorzowianin 2014-11-13 | Komentarzy: 0
Przewodniczący Rady Miasta Henryk Wieczorek podsumował kadencję. Przedstawiamy jego wystąpienie z 51 sesji Rady Miasta.
Radni podjęli ponad 1000 uchwał

Przewodniczący Rady Miasta Henryk Wieczorek podczas ostatniej sesji RM w VI kadencji | fot. chorzowianin.tv

Ostatnia sesja Rady Miasta jest okazją do podsumowania działalności szóstej kadencji naszego samorządu.

21 listopada 2010 roku została rozpoczęta VI kadencja Rady Miasta, a ostatni dzień obecnej kadencji przypada 16 listopada 2014 roku.

Rozpoczęliśmy naszą działalność od uroczystego ślubowania na pierwszej sesji 2 grudnia 2010 roku.

Na tej sesji został wybrany Przewodniczący Rady Miasta.

Na następnym posiedzeniu Rada dokonała wyboru wiceprzewodniczących Rady - panów Marka Kopla, Joachima Otte i Mariana Salwiczka. Na tej sesji powołaliśmy osiem komisji stałych, ustaliliśmy składy osobowe komisji oraz wybraliśmy ich przewodniczących.

Komisje spotykały się na ponad 660 posiedzeniach.

W trakcie trwania kadencji zmienił się skład Rady, w związku ze śmiercią radnego pana Stefana Sierotnika, na jego miejsce weszła pani Bożena Pietrzyk.

W VI kadencji odbyło się 51 sesji Rady, na których uchwalono prawie 1070 uchwał, z tego jedynie 25 zostało zakwestionowanych w ramach działań nadzorczych Wojewody Śląskiego i Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Oceniając aktywność radnych w mijającej kadencji należy zauważyć, że zostało zgłoszonych 666 interpelacji oraz 428 wniosków mieszkańców naszego miasta zgłoszonych radnym w czasie pełnienia dyżuru radnego w gmachu Urzędu Miasta.

Mieszkańcy nie mogli narzekać na brak kontaktów z radnymi. W każdy czwartek radni pełnili dyżury, a komisje spotykały się z mieszkańcami w szkołach, domach kultury lub na obiektach sportowych. Również Prezydium Rady wielokrotnie spotykało się z mieszkańcami.

Rada Miasta rozpatrzyła 73 skargi od obywateli, jakie wpłynęły na działalność jednostek samorządu gminnego.

W mijającej kadencji Rada Miasta przyznała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Chorzowa Arcybiskupowi Metropolicie Wrocławskiemu Józefowi Kupnemu oraz 2 medale „Za zasługi dla Miasta Chorzowa’.

Oceniając mijającą kadencję wydaje mi się, że wsłuchując się w głosy naszych mieszkańców zawsze kierowaliśmy się interesem społecznym. Decyzje Rady były wyważone i respektowały oczekiwania tych, których reprezentantami byliśmy przez minione cztery lata.

Można długo wymieniać osiągnięcia minionej kadencji (...) uważam, że VI kadencja Rady Miasta przyczyniła się do dalszego rozwoju Chorzowa. Sądzę, że u progu kolejnych wyborów samorządowych możemy być dumni z wykonanej pracy, a sprawy, których nie udało się zakończyć, pozostawiamy zaawansowane w stopniu pozwalającym na szybkie ich załatwienie.

Chciałbym w imieniu Rady Miasta podziękować panu Prezydentowi, jego zastępcom, panu sekretarzowi i pani skarbnik. Dziękuję za zaangażowanie i trud włożony w rozwój naszego miasta.

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.