Radni podzielą się władzą?

Chorzowianin 2014-01-27 | Komentarzy: 12
Wraca pomysł obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Według propozycji prezydenta potrzeba do tego 1000 chorzowian.
Radni podzielą się władzą?

Czy chorzowianie bądą mogli uczestniczyć w podejmowaniu decyzji dotyczących miasta | fot. arc Mariusz Banduch

- Przygotowaliśmy już uchwałę. Na najbliższej sesji radni zdecydują, czy ten projekt wejdzie w życie, czy też nie – mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza dawałaby chorzowianom możliwość wniesienia pod obrady Rady Miasta własnych projektów uchwał. Jednak pod takim projektem, według propozycji prezydenta, musiałoby wcześniej podpisać się (adres i pesel) tysiąc osób mieszkających w Chorzowie. Nie będzie limitów w ilości składanych przez jedną osobę projektów uchwał.

- Może być jednak tak, że pomysły będą nieadekwatne do możliwości organizacyjnych i finansowych miasta. Takie propozycje nie mogą być akceptowane. Musimy działać zgodnie z przepisami i dbać także o kondycję miejskich finansów - mówi A. Kotala.

Propozycja prezydenta będzie już trzecim podejściem w tej sprawie. Wcześniej, dwukrotnie, podobny pomysł zgłaszali radni Prawa i Sprawiedliwości. Ostatnia próba w październiku 2011 roku zakończyła się fiaskiem.

Czytaj też: Radni z inicjatywą dla chorzowian

Radni proponowali wówczas, aby obywatelska inicjatywa uchwałodawcza dotyczyła minimum 100 osób wpisanych do rejestru wyborców miasta Chorzów. Podczas dyskusji podnieśli ten próg do 500, a następnie do 1000.

Dla Marka Kopla, wiceprzewodniczącego RM, był to projekt populistyczny. Radny Wspólnego Chorzowa przyznał, że jest przeciwko tej uchwale.

Innego zdania był jego klubowy kolega Joachim Otte. - Jestem za tym, żeby dać społeczności taką możliwość – mówił.

Z kolei Tomasz Krawczyk (WCh) przypomniał, że do tej pory wystarczyło przekonać jednego radnego, żeby wnieść projekt uchwały.

- Wiemy, że jedna osoba może przekonać radnego. Ten pomysł ma na celu dwie rzeczy. Po pierwsze budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Druga sprawa, łatwiej odrzucić projekt radnego, trudniej ten popierany przez kilkuset mieszkańców – mówił z kolei Jacek Nowak z PiS

Ostatecznie projekt poparło 12 osób, 12 było przeciwnych, jeden radny wstrzymał się od głosu. To nie wystarczyło do podjęcia tej uchwały.

Czytaj też: 13 sesja Rady Miasta

Jak będzie podczas najbliższej sesji? J. Nowak nie zmienił swojego zdania i popiera ideę projektu.

- Jesteśmy jak najbardziej za. Taka możliwość daje szanse na większą aktywność mieszkańców. A przecież samorząd to wszyscy mieszkańcy miasta a nie radni i prezydent.

J. Nowak przyznaje, że ma zastrzeżenia co do progu 1000 podpisów. - Jeśli w niespełna 40 milionowym kraju do zgłoszenia inicjatywy ustawodawczej potrzeba 100 tys. podpisów to z prostej proporcji wynika, że w naszym mieście powinno to być około 250. Nawet uznając, że w mieście jest łatwiej, to, moim zdaniem, próg na poziomie 350-450 podpisów byłby wystarczający. Zebranie tysiąca podpisów nie jest łatwe i skutecznie zniechęci mieszkańców do składania projektów.

Radny ma jednak swoje wątpliwości. - Dlaczego projekt trafia pod obrady akurat teraz? Już raz próbowaliśmy taki projekt przeprowadzić i upadł. Jeśli prezydent przekonał radnych Wspólnego Chorzowa i dlatego składa wniosek, to super. Jeśli nie, to jest to tylko pusty gest.

- Prezydent nie przeprowadził z nami w tej sprawie konsultacji. Nasze stanowisko przedstawimy podczas sesji Rady Miasta - informuje Adam Trzebinczyk, przewodniczący klubu Wspólny Chorzów.

- Mamy już dowody na to, że chorzowianie chcą aktywnie brać udział w życiu miasta. Najlepiej widać to było w czasie realizacji Budżetu Obywatelskiego. Jestem zwolennikiem takiej polityki, a nie postawy, w której uznaje się, że wie się lepiej, niż odbiorca danego działania - uważa A. Kotala.

wojz

Reklama:

Dyskusja:

~mieszkaniec

IP: 213.17.*.*

2014-01-27 13:42:01

Czy szanowny p. prezydent konsultował z mieszkańcami realizowany obecnie remont urzędu miasta, zwłaszcza swoich pokoi i korytarza w najbliższej okolicy tych pokoi? Czy zapytał mieszkańców o zdanie w tej sprawie?

~

IP: 83.17.*.*

2014-01-27 21:24:00

i co Chorzowianie naprawdę myślicie, że macie wpływ na to co się dzieje w waszym mieście?

~Zenith

IP: 89.68.*.*

2014-01-28 19:59:02

Panie Mieszkańcu , przecież Prezydent nie remontuje tego dla siebie , na jesieni wybory , będzie jak znalazł dla nastepcy.

~KAZIA

IP: 83.242.*.*

2014-01-28 21:52:51

może mieszkańcy okolic Słowiańskiej i Rycerskiej zbiorą 1000 podpisów i wreszcie doczekają się świateł na przejściu dla pieszych.Odpowiedzią na prośbę o światła było ,że za mała częstotliwość ruchu- na 100 wymaganych było 24 ( ciekawe o jakiej porze dnia lub nocy było mierzone natężenie ruchu)

~Antoni

IP: 159.245.*.*

2014-01-29 07:52:46

Mieszkańcu, Prezydent nie musi konsultować remontu z mieszkańcami, bo to właśnie Prezydent odpowiada za wygląd U.M., a ten musi coś reprezentować. Gdyby nie było remontu U.M. to byś powiedział, że Prezydent nie dba o urząd.Skończ więc pisac takie bzdury i nie oczerniaj władze miasta bo i tak nic nie zdziałasz.

~wnioskodawcy RDPP

IP: 37.31.*.*

2014-01-29 10:32:10

to jest zastanawiajace ze Pan Prezydent Kotala dzisiaj niby staje po stronie społeczenstwa obywatelskiego .Kiedy zgodnie z obowiazujacą ustawą o działalności pozytku publicznego i wolontariatu, stowarzyszenia wystapiły o powołanie Rady działalnosci pozytku publicznego i wolontariatu, Pan Prezydent Kotala stanął okoniem.Stwierdził ze nowy byt jest nie potrzebny, to dwulicowwośc.Idą wybory takie zachowanie Pana Prezydenta zostanie zweryfikowane.

~Widzący

IP: 79.163.*.*

2014-01-29 16:10:32

Antoni równie dobrze można napisać ,że bzdury to ty piszesz ,a ten remont to nie jest dbanie o urząd ,a wystawny remont gabinetów prezydenckich,zresztą kolejny w tej kadencji trudno nazwać dbaniem o urząd raczej trąca niegospodarnością,ale jak władza takie zarządzanie pieniądzem publicznym!

~kasjer

IP: 89.74.*.*

2014-01-29 20:49:10

do pana prezydenta prosimy raz jeszcze o zmiane pomieszczen kas w urzedzie miasta te kolejki ktore sie tam robia sa wielkim utrudnieniem dla innych powinno byc bardziej przejrzyscie i luzniej no i obsluga kas zenada

~Andrzej

IP: 159.245.*.*

2014-01-30 07:33:56

Wnioskodawcy RDPP, lepiej byście zrobili gdybyście zainteresowali sie rozliczeniem Kopla i W.Ch.za ich lata "świetnej" działalności jak również zainteresowali sie sprawą wyprowadzenia pieniędzy z kasy U.M. w kwocie około miliona zł.Jako mieszkańcy Chorzowa mamy prawo wiedzieć co się w tej sprawie dzieje i czy w ogóle się coś dzieje. Władze miasta powinny poinformować mieszkańców jak ta sprawa wyglada przecież ukradziono pieniądze podatników.

~Widzący

IP: 79.163.*.*

2014-01-30 19:09:03

Andrzeju lepiej rozliczmy PO,jedna kadencja w Chorzowie, a tyle się działo...i wymiar sprawiedliwości cieniuuuutki !

~Maria

IP: 31.61.*.*

2014-02-01 19:46:22

Pan prezydent tylko udaje,że liczy się z mieszkańcami.to co robi to kpina

~obiektyw

IP: 46.148.*.*

2014-03-12 16:08:10

Zgadzam się z poprzedniczką, Prezydent nawet nie udaje, podobnie zastępca d/s technicznych , są bardzo aroganccy i dbają tylko o własna kasę.To zostało sprawdzone więc nie jest to pomówienie.

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.