Raport z miejskich inwestycji

Chorzowianin 2019-05-30
Choć w Chorzowie wszyscy żyją głównie otwarciem nowego rynku, nie jest to jedyna miejska inwestycja. Sprawdzamy, co jeszcze wkrótce zostanie oddane do użytku.
Raport z miejskich inwestycji

W budynku byłej elektrowni Huty Królewskiej praca wre, by już niebawem oddać do użytku najnowocześniejsze i jedyne takie w kraju Muzeum Hutnictwa. Obecnie na terenie obiektu trwają prace budowlane. Dobiegają końca zabiegi restauratorskie związane z konserwacją elewacji budynku głównego od strony południowej i wschodniej. Konieczne jest wykonanie wykopów pod nowe budynki, a także rozwiązywanie bieżących problemów konserwacyjnych. Zakończenie prac spodziewane jest w pierwszej połowie przyszłego roku. W przyszłym muzeum Hutnictwa staną między innymi młot Ansaldo, prasa hydrauliczna i walcarki. Do dyspozycji zwiedzających będzie również wystawa interaktywna i nowoczesna sala audiowizualna, gdzie można będzie oglądać projekcje multimedialne.

Blask odzyska wkrótce budynek po dawnym Miejskim Domu Kultury nr 1 przy ul. Dąbrowskiego. Trwa tam gruntowny remont elewacji i wnętrza, finisz robót przewidziany jest na połowę października tego roku. Obecnie w obiekcie trwają prace konserwatorskie, które mają zachować zabytkowe elementy, min. malowidło na drewnianym suficie. Na inwestycję o wartości prawie 3,9 mln złotych udało się pozyskać dofinansowanie ze środków unijnych na kwotę ponad 413 tysięcy złotych. W budynku będzie miało swą siedzibę Centrum Integracji Międzypokoleniowej.

Po kosztującym ponad 8 milionów złotych remoncie, uczniowie Zespołu Szkół Sportowych przy ulicy Ryszki 55 wracają na szkolny basen. Oprócz sportowców będą tu mogli też pływać inni mieszkańcy, również ci z niepełnosprawnościami. To za sprawą specjalnej windy, w którą wyposażony został obiekt. Kompleksowa modernizacja objęła ponadto wymianę niecki basenowej, nawierzchni wokół basenu, a także jego oświetlenie i zamontowanie nagłośnienia.

Zmiany nastąpią również w Szkole Podstawowej nr 21 przy ul. Wolności. W czerwcu ma zostać oddana do użytku nowa świetlica, która powstaje na dziedzińcu szkoły, pod głównym korytarzem. Do dyspozycji uczniów będzie pomieszczenie o powierzchni ok. 100 metrów kwadratowych, z dodatkowymi toaletami. Z kolei w SP nr 1 przybyło 512 miejsc w szatniach i doposażona została szkolna kuchnia.

Zakończyła się również adaptacja budynku szkoły podstawowej nr 25 w Maciejkowicach na działaność Przedszkola nr 22. Obiekt został w pełni dostosowany do nowych funkcji, m.in. poprzez wybudowanie odpowiedzniego szybu z windami. Całość zaprojektowano z myślą o osobach niepełnosprawnych. Przedszkole jest przystosowane do potrzeb dzieci z cukrzycą – wyposażono je w pompy insulinowe, a nauczyciele zostali przeszkoleni jak pomagać dzieciom z tą chorobą.

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.