Rok inwestycji

Chorzowianin 2019-01-09 | Komentarzy: 0
Rynek, tężnia, Muzeum Hutnictwa, inwestycje drogowe, największy w województwie system rowerów miejskich i stadion Ruchu. Rok 2019 zapowiada się dla Chorzowa wyjątkowo.
Rok inwestycji

Tak ma wyglądać Rynek po modernizacji | wizualizacja

Rynek i jego okolice stworzą w 2019 roku zupełnie nową przestrzeń. Będzie miejsce na rozrywkę i rekreację. Pod estakadą powstają już pawilony z przeznaczeniem na gastronomię, usługi i miejskie instytucje. Nie zabraknie zieleni, skwery wyrosną po lewej i prawej stronie estakady. Przed samym Urzędem Miasta pojawi się fontanna. Nie zabraknie też miejsc do wypoczynku. Przypomnijmy, że rewitalizacja chorzowskiego rynku ruszyła pod koniec 2017 roku, a zakończenie prac zaplanowano na drugi kwartał 2019 roku.

Nowy stadion 

Jednorodna, prosta bryła pokryta pionowymi fiszbinami o dwóch odcieniach – niebieskim z jednej strony i białym z drugiej. Tak, w wielkim skrócie, ma wyglądać nowy stadion Ruchu Chorzów, mający pomieścić 16 tys. kibiców. Obecnie trwają prace związane z nanoszeniem, zleconych przez inżyniera kontraktu, poprawek do dokumentacji projektowej. To pozwoli zweryfikować i ewentualnie zaktualizować kosztorys przedsięwzięcia. Przypomnijmy, że wstępnie założono na ten cel budżet na poziomie 113 mln zł. Cenę ostatecznie zweryfikuje dopiero przetarg na budowę.

Tężnia przy Redenie 

Strefa wypoczynku i relaksu powstaje tuż obok rynku i Centrum Przesiadkowego. Na placu Hutników stanie tężnia. Woda do niej przyjeżdżać będzie z Ustronia i Zabłocia. Zmieni się również wygląd całego skweru: powstaną tu ścieżki rowerowe i spacerowe. Nie zabraknie zieleni i ławeczek. Pojawi się także nowe oświetlenie. Zakończenie inwestycji planowane jest we wrześniu 2019 roku.

Rower dla każdego 

Zadowoleni będą też miłośnicy jednośladów. Pod estakadą powstanie spory parking dla rowerów, a stąd tylko krok, aby przesiąść się do tramwaju i autobusu. Warto więc zostawić samochód w domu, bo rowerowych stacji będzie aż 46. 21 marca w pełni ruszy bowiem KajTeroz, czyli Chorzowski Rower Miejski. Do dyspozycji będzie 460 rowerów, w tym 40 dla dzieci, 25 cargo, 25 tandemów, 25 standard z fotelikiem. Przypomnijmy, że KajTeroz wystartował 11 października i udostępnił 150 rowerów, które można było wypożyczać na 15 stacjach. Rowery, do końca listopada 2018 r., wypożyczono niemal 6000 razy.

ITS – do celu na czas 

Sprawniej i szybciej rowerem, samochodem oraz innymi środkami transportu będzie można poruszać się chorzowskimi ulicami jesienią 2019 roku. Wszystko to za sprawą ITS, czyli Inteligentnego Systemu Transportowego. Osiem tablic zmiennej treści, kilkadziesiąt kamer, w tym kamery do rozpoznawania tablic rejestracyjnych, setki czujników, a nawet dwie stacje meteorologiczne. To wszystko powstanie na terenie miasta. Obecnie trwają prace związane z wdrażaniem systemu. Wymieniane są m.in. sterowniki, sygnalizacje świetlne. System dzięki czujnikom i kamerom będzie zbierał dane o ruchu ulicznym i dostosuje sygnalizację świetlną, tak by wszyscy mogli dotrzeć do celu szybciej. System informacyjny wsparty zostanie także stroną internetową i wygodną aplikacją mobilną.

3 Maja i nowy skwer 

Z przyczyn niezależnych od miasta remont ulicy 3 Maja, który ma być przeprowadzony przez Tramwaje Śląskie i Chorzów, znacznie się opóźnia. Przypomnijmy, że umowa na przebudowę miała być podpisana w lipcu 2018 r., ale od wyniku odwołał się jeden z uczestników przetargu. Tramwaje Śląskie ostatecznie wybrały najlepszą ofertę. Decyzję o popisaniu umowy zarząd spółki podejmie w połowie stycznia 2019 roku. Zakres planowanej inwestycji obejmuje przebudowę ulicy wraz z drogami poprzecznymi oraz przebudowę linii tramwajowej na odcinku od skrzyżowania z ul. Bytomską w Świętochłowicach do skrzyżowania z ul. Katowicką w Chorzowie. W ramach prac, oprócz remontu torowiska tramwajowego i jezdni, wzdłuż ul. 3 Maja zostanie wybudowana nowa sieć trakcyjna, chodniki, ścieżki rowerowe oraz ciągi pieszo-rowerowe. Opuszczając ulicę 3 Maja warto skierować się w stronę Chorzowskiego Centrum Kultury. Obok placówki, u zbiegu ulic Truchana, Sienkiewicza, Teatralnej, znajduje się mały skwer. W 2019 roku przejdzie on metamorfozę. Teren zostanie specjalnie oświetlony, przybędzie zieleni i elementów malej architektury, w tym specjalnych, edukacyjnych zabawek interaktywnych. 

wojz

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.