Reklama: Partnerzy:


Rozlicz się przez płatnika

Chorzowianin 2012-01-02
Pracownik może skorzystać z rozliczenia podatkowego dochodów przez płatnika (np. pracodawcę). By to zrobić, musi przed 10 stycznia przedłożyć mu oświadczenie PIT-12.
Rozlicz się przez płatnika
Jak przypomina Izba Skarbowa w Katowicach możliwość ta dotyczy jednak wyłącznie osób fizycznych uzyskujących przychody u jednego płatnika.

W PIT-12 pracownik oświadcza, że przez cały rok podatkowy uzyskiwał dochody u jednego pracodawcy, nie będzie korzystał z preferencyjnego rozliczenia swoich dochodów, np. z łącznego opodatkowania dochodów małżonków i nie będzie korzystał z ulg podatkowych, wówczas płatnik oblicza roczny podatek na formularzu PIT-40 i przekazuje go do końca lutego podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu.

- Jeśli jednak pracownik w 2011 r. uzyskiwał inne dochody opodatkowane według skali podatkowej, bądź zamierza skorzystać z ulg podatkowych, musi rozliczyć się samodzielnie, w terminie do końca kwietnia, składając zeznanie podatkowe - wyjaśnia Michał Kasprzak, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Katowicach.

Warto pamiętać, że osoba, której rocznego obliczenia podatku dokonał płatnik, i która osiągnęła również przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości, z praw majątkowych, z kapitałów pieniężnych, z działalności gospodarczej opodatkowanej jednolitą stawką 19 proc. lub przychody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, powinna złożyć odrębne zeznania przeznaczone do rozliczenia tych przychodów.

W ubiegłym roku na terenie województwa śląskiego pracodawcy rozliczyli 43,5 tys. osób.

(k)

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.