Śląski potencjał

Chorzowianin 2009-03-17
3 maja na Stadionie Śląskim rozpocznie się pierwszy Silesia Maraton. Zawodnicy, którzy mieć będą do pokonania 42 km i 195 metrów, pobiegną przez Chorzów, Siemianowice i Katowice. Meta usytuowana będzie w okolicach Spodka.
Śląski potencjał
O planach zorganizowania pierwszego śląskiego maratonu już informowaliśmy. Od kilku lat w naszym regionie odbywał się Półmaraton 4Energy, który zbierał dobre opinie. Organizatorzy poszli więc dalej i przygotowali dla miłośników biegania „dystans królewski”.

W minionym tygodniu oficjalnie zaprezentowano plany związane z Silesia Maratonem. Dyrektor generalny biegu Bohdan Witwicki, a także rektor katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego Zbigniew Waśkiewicz podpisali umowę o współpracy.

- Organizujemy imprezę, która będzie wydarzeniem nie tylko dla pasjonatów biegania, ale i też dla tych, którzy rozpoczynają przygodę z bieganiem. Organizując Silesia Marathon, stawiamy na sportowe emocje i profesjonalizm w działaniu, dlatego cieszymy się z podpisania umowy z AWF. Śląsk ma ogromny potencjał, ten sportowy także - podkreślał na konferencji prasowej w auli AWF Bohdan Witwicki.

Z kolei rektor AWF zaskoczył stwierdzeniem, iż kiedyś... nie lubił biegania. Kiedy jednak złapał bakcyla, zmienił swoje nastawienie. Zbigniew Waśkiewicz ma na koncie kilka przebiegniętych maratonów. - Bieganie daje wspaniałe samopoczucie, pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne. Jednocześnie to ogromna frajda i poczucie przynależności do wielomilionowej grupy pasjonatów na całym świecie - mówił prof. Waśkiewicz.

Śląski maraton ma być wyjątkowym. Choćby ze względu na to, że trasa zostanie poprowadzona przez trzy miasta. W Chorzowie bieg będzie miał swój początek. Zawodnicy wystartują przy Stadionie Śląskim. Po kilku pierwszych kilometrach w WPKiW opuszczą go Aleją Harcerską, następnie biec będą ulicami Parkową, Kościuszki, Siemianowicką, Poznańską, Legnicką, Rębaczy, Główną i Michałkowicką - aż do granicy z Siemianowicami. W Katowicach biegacze pobiegną m.in. przez Nikiszowiec, zaś meta usytuowana zostanie przy Spodku.

Ponad 42 kilometry biegu to już nie przelewki... Dlatego rektor AWF przypomniał, że najważniejszy jest systematyczny trening. - Największą odwagą nie jest start w maratonie, ale rozpoczęcie przygotowań do niego. Zostało już tylko półtora miesiąca, proponuję zabrać się do pracy - przypomniał Waśkiewicz.
Organizatorzy liczą na udział ok. 2 tysięcy biegaczy. Oprócz maratonu odbywał się będzie także półmaraton (21,097 km). Więcej informacji o zbliżającym się wydarzeniu znaleźć można na stronie www.silesiamarathon.pl.

Na zdjęciu: Biegać każdy może... Zarówno Kenijczyk, jak i amatorzy. Tak było w 2007 roku podczas katowickiego półmaratonu.
Fot. Norbert Barczyk


(mf)

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.