Spalili Judosza

Chorzowianin 2009-04-07
Wielkanoc na Śląsk już dotarła. W ostatnią niedzielę marca w chorzowskim skansenie zwiedzający mogli zobaczyć m.in. obrzęd palenia Judosza, pokazy kroszonkarskie.
Spalili Judosza
- Najlepiej kontrast wychodzi na białych jajkach – mówi, pokazując kolorowe pisanki i kraszanki, Helena Galuba z chorzowskiego skansenu. – Pisanki możemy zdobić m.in. woskiem. Najpierw musimy zabarwić jajko, potem podgrzewamy wosk i upiększamy nim jajko. To dość pracochłonna technika – opwiada H. Galuba. Dodaje, że każda metoda wymaga czasu i cierpliwości. – Zawsze mnie to ciekawiło. Teraz jestem na emeryturze i mam sporo czasu, w końcu mogę się tym zająć – śmieje się.

Kroszenie jaja może zająć nawet dwie godziny. – Różne wzorki skrobię np. wiertłem dentystycznym, można też robić to żyletką lub nożem do tapet. Jaja ładnie wyglądają również obklejone. Ja wykorzystuję do tego wszytko, co mam pod ręką. Kaszę mannę, mak, ziarenka arbuza. Można układać z nich piękne kompozycje – mówi.

Obrzęd palenia Judosza zaprezentowali członkowie Towarzystwa Miłośników Skoczowa i strażacy ze skoczowskiej OSP. – Obrzęd w tej formie pielęgnowany jest tylko w Skoczowie – mówi Robert Orawski z Towarzystwa Miłośników Skoczowa. – Kiedyś ten pogański zwyczaj na Śląsku był powszechnie znany, ale o nim zapomniano. My tę tradycję pielęgnujemy.

Pochód z Judoszem ulicami Skoczowa odbywa się w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Słomiana kukła, personifikacja zła, maszeruje w obstawie halabardników. Towarzyszy jej nieustanne klekotanie kołatek. Według tradycji ich dźwięk ma odpędzać zło. W Wielką Sobotę słomiana kukła zostaje spalona. W ten sposób symbolicznie niszczy się grzech i zło.

- W promocji Judosza bardzo pomogły nam media, to nas cieszy – mówi R. Orawski. – Dzięki temu sami skoczowianie dostrzegli w tym jakąś większą wartość. Na Śląsku mamy wiele pięknych tradycji, które pielęgnują przeważnie starsi ludzie. Obawiam się, że te zwyczaje znikną wraz z tym pokoleniem. Ale może stać się i tak, że po pewnym czasie znów się po nie sięgnie. Musi być to jednak autentyczna potrzeba – podkreśla R. Orawski.
 
wojz

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.