Reklama: Partnerzy:


Szkolne wymiany na rzecz klimatu!

Chorzowianin 2019-03-26
Szkoła Podstawowa nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi stawia na międzynarodową współpracę szkół, żeby efektywnie nauczać ekologii, angielskiego, przedmiotów ścisłych oraz technologii cyfrowej. Wszystko to jest możliwe dzięki dofinansowaniu z Programu Erasmus +.
Szkolne wymiany na rzecz klimatu!

We wrześniu 2018r. Chorzowska szkoła rozpoczęła współpracę z 4 europejskimi szkołami z Grecji, Łotwy, Portugalii i Włoch. Wspólnie z nimi przez dwa lata (do 31 sierpnia 2020r.) realizuje ekologiczny projekt o nazwie CHANCE, czyli Szansa. Projekt ma swoje logo - zaprojektowane przez uczniów i wyłonione w konkursie.

Projekt ma obudzić świadomość ekologiczną młodych ludzi i lokalnych społeczności oraz wspólnie podjąć działania, które przyczynią się do większej dbałości o środowisko naturalne. W planie są 4 wyjazdy młodzieży do szkół partnerskich, spotkanie w Chorzowie oraz 2 międzynarodowe szkolenia kadry. Na realizację tych zadań szkoła otrzymała dofinansowanie z Programu Erasmus + w wysokości 29733 euro.

Każdy wyjazd młodzieży na wymianę ma swój przewodni temat związany z ekologią i ochroną środowiska. Podczas wizyty we Włoszech w Roncadelle, w listopadzie 2018r., uczniowie w międzynarodowym gronie uczyli się o globalnym ociepleniu. Brali udział w warsztatach ekologicznych w rezerwacie przyrody w Torbiere, odwiedzili w Wenecji wystawę przedstawiającą wzrost poziomu mórz i oceanów. Mogli sami się przekonać, czym grozi lekceważenie problemów środowiska naturalnego. W maju 2019 r. głównym tematem spotkania młodzieży w Lipawie na Łotwie będzie zanieczyszczenie wód. Podczas warsztatów tematycznych uczniowie poznają sposoby oczyszczania wody, nauczą się w laboratorium określać poziom zanieczyszczeń i wypracują właściwe postawy wobec tego zjawiska. W trakcie spotkania w Chorzowie poruszony zostanie trudny temat zanieczyszczenia powietrza i światła. Młodzież dowie się, jakie zagrożenia niesie ze sobą smog, jakie kroki podjąć, by zadbać o jakość powietrza oraz czym są zanieczyszczenia świetlne. Kolejne spotkanie będzie miało miejsce w Grecji w lutym 2020r. w miejscowości Larissa. Poświęcone będzie zanieczyszczeniom gleby oraz alternatywnym źródłom energii. Ostatnie spotkanie młodzieży nastąpi pod koniec kwietnia 2020 r. w słonecznym i wietrznym Peniche w Portugalii, które słynie z surfingu i sardynek. Tam uczestnicy dokonają podsumowania projektu w postaci krótkiego filmu o tematyce ekologicznej.

Projekt zakłada również szkolenia nauczycieli podczas 2 lat wspólnej pracy. Pierwsze spotkanie dla kadry odbyło się w październiku 2018 r. w Portugalii w miejscowości Peniche. Szkolenie w formie trzydniowych warsztatów dotyczyło wykorzystania profesjonalnych programów do obróbki cyfrowej oraz platformy eTwinningowej w trakcie realizacji projektu. Poprowadził je doświadczony trener z branży IT - Richardo Silva z Portugalii oraz ambasadorka eTwinningu - Paola Lavinio z Włoch. Efektem szkolenia jest eTwinningowa strona projektu CHANCE, którą można śledzić pod tym adresem: https://twinspace.etwinning.net/70901/home. Kolejne szkolenie dla kadry zaplanowano w Grecji w miejscowości Larissa w marcu 2019r., a tematem przewodnim jest wykorzystanie neurobiologii w procesie nauczania oraz Web2tools w pracy z projektem. Z pewnością wiedza i umiejętności zdobyte podczas szkoleń w międzynarodowym gronie przyczynią się do lepszej współpracy, poprawią jakość nauczania oraz wyposażą nauczycieli w potrzebną wiedzę z dziedziny nowoczesnych technologii, którą będą w stanie przekazać uczniom.

Projekt to nie tylko wyjazdy młodzieży na spotkania do szkół partnerskich i szkolenia kadry. To przede wszystkim szereg lokalnych działań, mniejszych i większych inicjatyw, których celem jest zaangażowanie całej społeczności szkolnej, tak żeby każdy odczuł, że jest po części beneficjentem tego przedsięwzięcia. I tak dzięki projektowi do szkoły na dwa dni zaproszono Mobilne Planetarium, w którym naukowcy prowadzili lekcje z astronomii pod gwieździstym niebem. Klasa siódma uczestniczylła w wydarzeniach towarzyszących Szczytowi Klimatycznemu, który odbywał się w Katowicach w grudniu 2018 r. Zaangażowano się w konkurs Wydziału Usług Komunalnych Miasta Chorzów na ozdobę choinkową z recyklingu. Aż 8 artystów otrzymało nagrody! Najmłodsi uczniowie brali udział w konkursie świetlicowym „Recykling – drugie życie śmieci”. Zadanie konkursowe polegało na zrobieniu zabawki z materiałów z recyklingu. Były także warsztaty ekologiczne dla klas czwartych i piątych prowadzone przez trenera z Centrum Edukacji Ekologicznej Stowarzyszenia „Ziemia i My” podczas, których uczestnicy dowiadywali się jak dokonywać świadomych wyborów konsumenckich, by ograniczyć ilość foliowych opakowań w swoim życiu. Jak co roku cała społeczność szkolna angażuje się w zbiórkę makulatury, baterii, nakrętek oraz surowców wtórnych. Czy uda się zebrać więcej niż w zeszłym roku i poprawić miejsce w rankingu?

W tym roku szkolnym w planie jest jeszcze kilka inicjatyw. Jedna z nich to wyjazd z młodzieżą realizująca innowację matematyczno-fizyczną na warsztaty naukowo-techniczne do Krakowa. W planach szkoły jest zakup profesjonalnego oprogramowania do obróbki cyfrowej, tak by uczniowie mogli doskonalić swoje umiejętności edytowania filmów, posługując się profesjonalnym programem, który oferuje szereg nowoczesnych rozwiązań technicznych. W maju, jak co roku, odbędzie się sztandarowa impreza szkolna „Talentownia”, w której młodzież rusza w artystyczne szranki i rywalizuje na scenie MDK Batory. Tym razem szkolny festiwal „Talentownia” przebiegać będzie pod hasłem ekologii i troski o planetę.

Jest to pierwszy tak duży międzynarodowy projekt w Szkole Podstawowej nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi w Chorzowie współfinansowany z Programu Erasmus+. Szkoła od lat prowadzi wymiany młodzieży z partnerskim miastem Ózd na Węgrzech, Zlinem w Republice Czeskiej oraz organizuje wyjazdy młodzieży do Termoli we Włoszech – wszystko dzięki wsparciu Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Miasta Chorzów – jednak dotychczasowe wymiany miały wyłącznie charakter dwustronny. Dzięki wsparciu z Programu Erasmus+ zwiększy się liczba uczniów, którzy mieli szansę przeżyć międzynarodową edukacyjną przygodę. Jest szansa, że to doświadczenie pozytywnie wpłynie na kształtowanie postaw proekologicznych wokół nas.

 

Anna Wędrychowicz

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.