Sztandar dla Komendy

Chorzowianin 2008-11-04
Komenda Miejska Policji w Chorzowie ma swój sztandar. Uroczystości związane z jego nadaniem odbędą się 11 listopada, przy Placu Powstańców Śląskich, w 90. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Sztandar dla Komendy
Z początkiem tego roku kierownictwo Komendy Miejskiej Policji wyszło z inicjatywą ufundowania sztandaru. – Nasz pomysł przedstawiliśmy prezydentowi miasta, który w pełni go poparł – mówi podkomisarz Andrzej Zbierański z KMP w Chorzowie. - Nadanie sztandaru będzie wyrazem uznania dla trudu i oddania funkcjonariuszy policji w codziennej niebezpiecznej pracy – dodaje.

25 lutego powstał Społeczny Komitet Fundacji Sztandaru dla Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie. Jego przewodniczącym został Marek Kopel prezydent Chorzowa, a wiceprzewodniczącymi: Marian Salwiczek - zastępca prezydenta ds. gospodarczych oraz Waldemar Dworak, Komendant Miejski Policji w Chorzowie. Poza nimi w skład Komitetu weszli: Henryk Wieczorek, Grazyna Widera, Robert Jańczuk, Edward Gąsowski, Tadeusz Brol i Andrzej Czaputa. Utworzono konto, na które pieniądze wpłacały firmy, mieszkańcy Chorzowa. Urząd Miasta z budżetu przeznaczył 10 tys. zł, są to również pieniądze społeczeństwa.

Wzór sztandaru w sierpniu akceptuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komenda Gówna Policji. Gotowy wzorzec trafił do zakładu hafciarskiego Honoraty Gilman w Chorzowie Batorym. – Sztandary to nasza specjalność – mówi H. Gilman. – Ten, dla Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie, w znacznej mierze haftowaliśmy ręcznie, cieniutkimi nićmi. Wymagało to szalonej precyzji – dodaje.

A. Zbierański nie ukrywa zadowolenia z tego, że sztandar trafił do chorzowskiej policji. – Jeżeli formacje mundurowe mają sztandary, to bardzo dobrze o nich świadczy. Sztandar wyraża szacunek do ojczyzny, oznacza godność i honor. Dla wszystkich policjantów w Chorzowie to ogromny zaszczyt.
– Sztandar jest symbolem sławy, tradycji oraz wierności, honoru i męstwa. Podlega szczególnej ochronie. Jednoczy on ludzi wokół wykonywanych zadań – podkreśla Marian Salwiczek, zastępca prezydenta ds. gospodarczych. Zaznacza, że w Chorzowie nie brakuje podniosłych uroczystości, które uświetniają liczne poczty sztandarowe. - Nie brak wśród nich szkół, straży pożarnej czy straży miejskiej. Cieszy nas to, że do tego grona dołączy także policja. A, że głównym fundatorem sztandaru jest miasto, to dla nas tym bardziej powód do dumy – dodaje.

Uroczystość nadania sztandaru zainauguruje msza święta w kościele św. Barbary. Obecność zapowiedzieli m.in. wicepremier Grzegorz Schetyna, władze miasta, województwa, kierownictwo Komendy Głównej Policji i Komendy Wojewódzkiej, policjanci ze śląskich komend, przedstawiciele Wojska Polskiego, Kurii Biskupiej. Gwoździe w drzewce sztandaru wbijać będą zasłużeni obywatele m.in. prof. Jerzy Buzek, eurodeputowany. Nadanie sztandaru połączone będzie z przyjęciem ślubowania 150 adeptów służby kandydackiej, którzy podejmą pracę w policji.

Zobacz program uroczystości


Wojciech Zawadzki

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.