Trudna historia żołnierzy z Chorzowa

Chorzowianin 2019-03-20
Gratka dla wszystkich pasjonatów historii - w poniedziałek 18 marca w CHCK miało miejsce otwarcie wystawy poświęconej historii 75 Pułku Piechoty z Chorzowa.
Trudna historia żołnierzy z Chorzowa

fot. ChCK

- 75 Pułk Piechoty z Chorzowa ma jedną z najbarwniejszych historii w wojsku polskim okresu międzywojennego. Niewiele osób wie, że w marcu 1939 roku została już ogłoszona tzw. „cicha mobilizacja”. Wtedy wiele jednostek znajdujących się nad granicą z III Rzeszą zostało zmobilizowanych, między innymi pułk z Chorzowa. Co prawda mobilizacja objęła jedynie jego część, ale dało to już podstawy do uzupełnienia pułku w przededniu września 1939 roku – opowiada Marcin Tutaj, wiceprezes Fundacji im. Grupy Operacyjnej Śląsk 1939.

 

Odwiedzając wystawę będzie można zdobyć wiele informacji z historii wojskowości na terenie naszego miasta okresu międzywojennego i II Wojny Światowej. Poruszana jest min. historia powstania i funkcjonowania pułku w czasach pokoju, a także działalność ochotniczego Batalionu Obrony Narodowej „Chorzów”. Zobaczyć można zdjęcia żołnierzy, umundurowania i innych przedmiotów związanych z militariami.

 

- Na tablicach składających się na wystawę znajdziemy zdjęcia sztandaru jednostki, który do dzisiaj nie został znaleziony. Został zakopany pod Tomaszowem Lubelskim podczas rozformowywania się jednostek. Można też zobaczyć zdjęcia autentycznej odznaki oddziałowej oraz replikę „cekaemu” - kończy Marcin Tutaj.

 

Organizatorem wystawy jest Fundacja im. Grupy Operacyjnej „Śląsk” 1939 we współpracy z Wydziałem Promocji i Aktywizacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Chorzowie oraz Chorzowskim Centrum Kultury. Wystawę można oglądać w CHCK do 29 marca 2019 r.

(ms)

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.