Zobacz film o księdzu ze Starego Chorzowa

Chorzowianin 2012-11-29 | Komentarzy: 1
„Bez jednego drzewa las lasem zostanie. Bez jednej jaskółki wiosna też zawita, a bez jednego człowieka świat się nie zawali” - pisał ks. Jan Macha w liście do rodziny, krótko przed śmiercią.
Zobacz film o księdzu ze Starego Chorzowa
Upływa siedemdziesiąta rocznica dramatycznych wydarzeń. 

Ksiądz Jan Macha urodził się w 1914 roku w Chorzowie. Święcenia kapłańskie przyjął w czerwcu 1939 roku. Był jednym z założycieli, a potem dowódcą Polskiej Organizacji Zbrojnej, która weszła w skład Związku Walki Zbrojnej, zajmując się działalnością podziemną oraz pomocą polakom, dotkniętym represjami hitlerowskiego okupanta.

We wrześniu 1941 r. młody kapłan został zadenuncjowany. Gestapo aresztowało go na katowickim dworcu kolejowym. Był przetrzymywany w Mysłowicach i Katowicach, ostatecznie hitlerowski sąd doraźny skazał go na śmierć. Wyrok wykonano w nocy z 2 na 3 grudnia 1942 roku.

2 grudnia 2012 roku, po siedemdziesięciu latach od tamtych wydarzeń, w kaplicy więziennej przy ul. Mikołowskiej w Katowicach, odprawiona zostanie msza święta w intencji ks, Jana Machy, pod przewodnictwem metropolity katowickiego, abp Wiktora Skworca. Początek nabożeństwa o godz. 18.00.

Tego samego dnia o godz. 17.00 w kościele św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym, skąd wywodził się kapłan, odbędzie się projekcja poświęconego mu filmu dokumentalnego "Bez jednego drzewa las lasem zostanie", w reżyserii Dagmary Drzazgi. 

Czytaj także:
Film o losach ks. Jana Machy
Hanik - cichy bohater

Reklama:

Dyskusja:

~Piotr Kozak

IP: 89.25.*.*

2013-12-02 20:59:01

Drodzy Czytelnicy, 24 listopada 2013 r. w Katedrze pw. Chrystusa Króla, oficjalnie ogłoszono śp. księdza Jana Machę Sługą Bożym. Tym samym rozpoczął się Jego proces beatyfikacyjny. Postulatorem procesu został młody kapłan ksiądz doktor Damian Bednarski. Wszelkie informacje o łaskach otrzymanych za wstawiennictwem Sługi Bożego księdza Jana Machy prosimy przesyłać na adres Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Katowickiej, ul. Jordana 39, 40-951 Katowice. Rodzina Księdza Jana "Hanika" prosi o modlitwę w sprawie beatyfikacji, a także o wszelkie dowody osób, które za Jego wstawiennictwem dostąpiły łask Bożych.

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.