5 zasad taniego OC dla młodych kierowców

Chorzowianin 2018-10-30
Pierwszy samochód, pierwsza odpowiedzialność, ale też możliwość podróżowania i bez wątpienia wygoda. Auto to także, a może przede wszystkim odpowiedzialność i wydatek. Sam zakup nie musi wyczyścić naszego konta bankowego, jednak wysokość pierwszego ubezpieczenia może nas zaskoczyć. Co zrobić, żeby na nim zaoszczędzić?
5 zasad taniego OC dla młodych kierowców

Jeśli ubezpieczyciel słyszy hasło młody kierowca od razu przed oczami widzi alkohol, zawrotne prędkości, naginanie przepisów, wypadki. Oczywiście to generalizowanie, nie mniej jednak OC dla młodych kierowców jest najwyższe z całej palety ofert, dlatego warto znaleźć sposoby na zmniejszenie ceny.

1. Samochód wybierz dobrze

Zanim zaczniesz szukać oferty zastanów się nad tym, co chcesz kupić. Pewnie marzy Ci się super sportowe auto, które do setki dobija w kilka sekund. Ale warto zejść na ziemię i pomyśleć o czymś spokojniejszym.

Cena polisy jest w dużej mierze określana przez pryzmat tego, jaki mamy samochód. Im większa pojemność silnika tym drożej. Dodatkowo dochodzą kwestie rodzaju samochodu (terenowy, sportowy) oraz wiek auta – im starszy, tym droższy.

2. Nie bądź sam

Młody kierowca, który sam będzie właścicielem samochodu jest skazany na porażkę. Dlatego warto pomyśleć o tym, żeby do spółki z nami był dopisany doświadczony kierowca. A jeśli będzie to osoba, która może pochwalić się bezszkodową historią ubezpieczenia i tym samym pełnymi składkami może znacznie poprawić sytuacje młodego kierowcy – obniżyć OC nawet o kilkaset złotych.

Oczywiście należy pamiętać, że istnieje minus takiej sytuacji. Jeśli jeden z kierowców spowoduje wypadek, oboje tracą zniżki.

3. Porównuj i szukaj

Ubezpieczyciel będzie czekał ze specjalną ofertą, która niestety jest znacznie wyższa, niż ta skierowana do zwykłego kierowcy. Warto jednak poświęcić chwilę i spróbować odnaleźć taką firmę, która nie boi się zaufać młodemu kierowcy.

Z pomocą przychodzą kalkulatory OC/AC, których dostępność w internecie pozwala w szybki i prosty sposób wybrać ofertę skrojoną pod nas. Te same dane mogą wygenerować różne stawki. Dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzięki porównywarce zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych.

4. Czekaj na promocje

Firmy ubezpieczeniowe chcą pozyskać klienta, nawet tego młodego, dlatego często pojawiają się atrakcyjne promocje, z których warto skorzystać. Warto pamiętać, że nie warto dzielić ubezpieczenia na raty, ponieważ oprocentowanie może znacznie podwyższyć jego cenę. Warto szukać promocji i z nich korzystać, bo czasem można zaoszczędzić nawet 15 proc.

5. Rodzina to siła

Ostatnia wskazówka, to żart, choć czasem i nad tym zastanowić się można. Młodzi kierowcy są traktowani, jako osoby wysokiego ryzyka, nie mniej jednak jeśli posiadają rodzinę i dziecko wtedy automatycznie zmieniają swój status w rubryce ubezpieczyciela, na osoby bardziej odpowiedzialne.

Oczywiście nie powinno się zakładać rodziny przez wzgląd na niskie OC, ale czasem warto zaczekać z kupnem samochodu, jeśli np. planuje się dziecko.

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.