Agregat prądotwórczy – użyteczny sprzęt podczas awarii zasilania
Jak działa generator prądotwórczy?
Jak sama nazwa wskazuje, agregat służy do wytwarzania energii elektrycznej. Może on zasilać wybrany sprzęt albo wszystkie maszyny podłączone do konkretnej sieci. Generator prądotwórczy składa się z silnika spalinowego i prądnicy. Silnik napędzany jest różnego typu paliwem. Na rynku dostępne są agregaty z silnikiem spalinowym, desiel, gazowym i benzynowym. Generatory świetnie sprawdzają się jako alternatywne albo główne źródło prądu. W zależności od potrzeb, bardzo często instaluje się je np. na działkach i w warsztatach.
Rodzaje agregatów prądotwórczych
Do zastosowań usługowych używa się generatorów kogeneracyjnych i trigeneracyjnych. W działalności gospodarczej stosuje się natomiast generatory jednofazowe i trójfazowe z rozruchem. Przykładem przedsiębiorstwa, które specjalizuje się w produkcji tych urządzeń jest: EPS System. Firma proponuje trójfazowe generatory o średniej i dużej mocy. W ofercie dostępne są agregaty prądotwórcze o mocy m.in.: 25kw, 100kw i 200kw. Seria GETOR to generatory przeznaczone do zabudowy, obudowane i kontenerowe. Tego typu agregaty mogą pracować stacjonarnie lub mobilnie. Sprzęt dostępny na: https://epssystem.pl/nowa-oferta/agregaty-pradotworcze/, charakteryzuje się solidnością i wytrzymałością. Części wykorzystywane do produkcji generatorów pochodzą od czołowych producentów. Urządzenia firmy EPS System są najwyższej jakości i doskonale sprawdzają się pracując na zewnątrz i wewnątrz budynku.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze agregatu?
Przed zakupem generatora prądotwórczego trzeba sprawdzić jakie urządzenia ma on zasilać (odbiorniki indukcyjne, urządzenia elektroniczne). Poza tym, ważny jest rodzaj prądu jakim są zasilane sprzęty (jednofazowym, dwufazowym). Oczywiście istotne są same gabaryty urządzenia, odporność na działanie czynników zewnętrznych i poziom hałasu jaki generuje podczas pracy. W opisie agregatu znajduje się również informacja czy urządzenie może znajdować się na zewnątrz. Generator o IP 23-25 można ustawić na zewnątrz, ale pod zadaszeniem. Sprzęt z IP 55 i więcej może znajdować się w dowolnym miejscu, bo jest bardzo odporny na czynniki pogodowe. Innymi parametrami, na które należy zwrócić uwagę są: rodzaj silnika i jego głośność. Poza tym, warto również sprawdzić w Internecie opinie o danym modelu.
Reklama: