Na szlaku muzycznych wspomnień

Chorzowianin 2009-10-21
Spełniło się jedno z marzeń założyciela chorzowskiej grupy „Na szlaku” - Karola Pieloka - na scenie MDK „Batory” wystąpiły wspólnie wszystkie pokolenia zespołu. Grupa obchodziła jubileusz 25-lecia.
Na szlaku muzycznych wspomnień
Podczas piątkowej gali, 16 października, jako pierwszy zaprezentował się aktualny licealno- studencki skład „Na szlaku”. Obecnie zespół, czyli już piąte pokolenie, tworzą: Sandra Walczak, Katarzyna Lizak, Magdalena Kucharska, Beata Pąchalska, Monika Chojnicka, Sandra Matysik, Sylwia Grzywa, Alicja Cyganik. Niewiarygodne z jak wielką dojrzałością i profesjonalizmem, pomimo młodego wieku, zaśpiewały niełatwe „Dwadzieścia cztery smutki” z repertuaru Grzegorza Turnaua czy „Karuzele z Madonnami” Ewy Demarczyk. Zespołowi podczas jubileuszowego koncertu towarzyszyli muzycy big bandu Krzysztofa Czaplejewicza. Na co dzień jednak dziewczynom na instrumentach przygrywają koledzy z zespołu: Adrian Parusel, Marcin Adamczyk i Kamil Piecha.
Początki istnienia „Na szlaku” wspominają Sławomira Przybylska i Katarzyna Sładkowska.

- Zaczęło się niepozornie. W 1984 roku wraz z drużyną harcerską wyjechałyśmy na zimowisko do Ostrowa Lubelskiego i tam poznałyśmy Karola Pieloka. Karol
zaraził nas swoim zapałem. Szybko okazało się, że śpiewanie jest równie fajne, jak zbiórki harcerskie, a nawet fajniejsze. W 1986 zdobyliśmy Złota Jodłę w Kielcach na Ogólnopolskim Festiwalu Młodzieży Szkolnej. I tak się potoczyło - wyznają wokalistki pierwszego pokolenia „Na szlaku”.

Dziś zespół na swoim koncie ma m.in.: dwie złote i dwie srebrne Jodły, Grand Prix Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Chodzież 2005 oraz Grand Prix XX Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej im. Henryka Hampla „Spotkajmy się w Piosence” w Woźnikach Śląskich 2008.
Dwudziestopięcioletnia obecność na scenie oraz udział w licznych festiwalach i przeglądach piosenki młodzieżowej zaowocował nie tylko nagrodami, ale także znajomościami, jakie nawiązały się między konkurującymi ze sobą zespołami. O sile tej przyjaźni może świadczyć gościnny udział grupy Manufaktura Piosenki Harcerskiej „Wartaki” z Koła oraz Agnieszki Cerafickiej, która na koncert przyjechała z Bydgoszczy.

Pani Agnieszka związana była z zespołem „Na szlaku” w latach 90. Wówczas trzon grupy tworzyły: Agnieszka Pielok, Agata Gruszka-Zorychta, Anna Rembiasz, Karina Musik- Megier. Działalność tego pokolenia zaowocowała wydaniem pierwszej płyty zespołu „Tylko górom”. Słowa tytułowej piosenki napisała Zofia Wieczorek, muzykę skomponował Janusz Borzucki, kiedyś związany z „Na szlaku”, obecnie klawiszowiec legendarnej grupy Dżem.

Właśnie ten utwór oraz najbardziej chyba popularną i uhonorowaną „Orawę” wykonało debiutanckie pokolenie. Był to ich pierwszy wspólny występ od przeszło dwudziestu lat.- Na jubileuszowy koncert przyjechał niemal cały założycielski skład „Na szlaku”. Zjawiły się osoby, które na stałe mieszkają za granicą i nie zawsze mogą uczestniczyć w naszych corocznych koncertach „I znów jesteśmy razem”. A trzeba powiedzieć, że spotykamy się nie tylko z okazji jubileuszy. „Na szlaku” to nie tylko wspólne śpiewanie, ale przede wszystkim wielkie przyjaźnie, które zawiązały się dwadzieścia pięć lat temu i trwają do dziś - mówi Sławomira Janicka.

Podczas piątkowego koncertu odbyła się oficjalna premiera dwupłytowego jubileuszowego albumu zespołu „Jedna droga”. Znalazła się na nim piosenka „Stare drzewa”, którą dziewczęta z „Na szlaku” zadedykowały swoim poprzednikom - pierwszemu, założycielskiemu pokoleniu.
Nie obyło się bez wspólnego śpiewania, do którego włączyła się także publiczność. Trudno było nie zanucić wraz z zespołem „Ludzie gonią, jak szalone konie…”.

Jubileuszowy koncert poprowadził aktor Dariusz Niebudek. Podczas gali w uznaniu zasług oraz wieloletniego wkładu pracy, Urszula i Karol Pielok odznaczeni zostali Złotą Odznaką „Za Zasługi dla Chorągwi Śląskiej ” oraz uhonorowani Medalem św. Floriana przez Prezydenta Miasta Chorzowa. Niezwykłym prezentem obdarzył jubilatów Wojciech Stachurski, kielecki tekściarz i poeta, zadedykował twórcom „Na szlaku” wiersz.
Koncert zakończył utwór „Wiara”. „Jeszcze mam dosyć wiary w siebie, w Ciebie i w nas, wziąłem ją z mojej gitary, tego nauczył mnie czas”- słowa te chyba najpełniej oddają i podsumowują 25-letnią działalność zespołu.
Magdalena Nowak

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.