Podziękowanie za trud i ofiarność

Chorzowianin 2008-11-18
Służby mundurowe, przedstawiciele władz miasta, województwa, politycy i tłumy chorzowian zgromadziły się przy Placu Powstańców Śląskich, 11 listopada, w 90. rocznicę odzyskanie niepodległości przez Polskę. Dla Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie był to dzień szczególny. Nadano jej sztandar.
Podziękowanie za trud i ofiarność
Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Barbary. Po nabożeństwie uczestnicy przemaszerowali na Plac Powstańców Śląskich.
- Dziś mija 90. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. To dzień wielki i ważny w życiu każdego Polaka. Choć wielu z nas nie pamięta osobiście tego dnia, to jego historyczne następstwo pozawala nam żyć w wolnej, niepodległej Polsce – mówił młodszy inspektor Waldemar Dworak, Komendant Miejski Policji w Chorzowie. - Rzadko się zdarza, by dwa wielkie historyczne wydarzenia zbiegły się ze sobą. Tak właśnie jest dziś w Chorzowie. Oprócz narodowego święta uczestniczymy w uroczystości wręczenia sztandaru dla KMP w Chorzowie oraz ceremonii ślubowania 150 nowoprzyjętych do służby policjantów. Historia stanęła obok nas wyjątkowo blisko – dodał.

List od Adama Rapackiego, wiceministra spraw wewnętrznych i administracji, odczytał nadinspektor Arkadiusz Pawełczyk, I Zastępca Komendanta Głównego Policji. - Nadanie sztandaru, symbolu tożsamości narodowej i patriotyzmu, męstwa i honoru, to wielkie wyróżnienie. Otrzymanie go w tak ważnym dla dumy i tradycji narodowej dniu nabiera głębszego znaczenia – mówił nadinsp. A. Pawełczyk. Podziękował społeczeństwu i władzom miasta za tak piękny gest uznania dla chorzowskich policjantów. Podkreślił wyjątkowość tej chwili. - Sztandar to swoiste przymierze zwarte pomiędzy funkcjonariuszami policji, władzami a społeczeństwem. Patrząc na sztandar pamiętajcie o tym, zwracam się do policjantów, że służycie społeczeństwu na ten sztandar, będziecie przysięgać temu sztandarowi i mu służyć.

W drzewce sztandaru symbolicznego wbicia gwoździ dokonali zaproszeni na uroczystość goście, m.in.: nadinsp. A. Pawełczyk, nadinsp. Dariusz Biel, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach, ks. dr. Grzegorz Olszewski, kanclerz Kurii Metropolitalnej, Maria Nowak, poseł, Marek Kopel, prezydent Chorzowa, przewodniczący Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru, Henryk Wieczorek, przewodniczący Rady Miasta w Chorzowie, mł. insp. Waldemar Dworak, Komendant KMP w Chorzowie, podkom. Andrzej Zbierański z KMP w Chorzowie.

Po wbiciu gwoździ uroczyście przekazano sztandar Komendzie Miejskiej Policji w Chorzowie. A 150 adeptów służby kandydackiej śląskiego garnizonu policji złożyło ślubowanie.

- W imieniu Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru podkreślam, że ufundowanie sztandaru jest wyrazem uznania mieszkańców Chorzowa dla służby funkcjonariuszy policji oraz podziękowaniem za wasz trud i ofiarność w zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego w Chorzowie – mówił prezydent Chorzowa.

W trakcie uroczystości oddano hołd poległym w obronie ojczyzny. Obchody zakończyła defilada kompanii honorowych i pododdziałów Policji i Wojska Polskiego.

Wojciech Zawadzki

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.