Siedemnasty raz będzie się działo!

Chorzowianin 2009-01-06
Już w najbliższą niedzielę Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz siedemnasty.
Siedemnasty raz będzie się działo!
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w efekcie XVII Finału, który trwać będzie 11 stycznia 2009 roku zamierza udzielić wsparcia ośrodkom podstawowej opieki zdrowotnej w celu wcześniejszego wykrywania nowotworów poprzez zakup odpowiednich ultrasonografów do wykonywania regularnych, okresowych badań przesiewowych u dzieci do 10 roku życia, a także wesprzeć ośrodki onkologii i hematologii dziecięcej, dokonując zakupu aparatury diagnostycznej i leczniczej, według najpilniejszych potrzeb dla danego ośrodka. Zdaniem Fundacji XVII Finał będzie także okazją do zwrócenia uwagi opinii publicznej na fakt istnienia zagrożeń wynikających z opóźnień w postępowaniu diagnostycznym w przypadku chorób onkologicznych. Zdecydowana poprawa aktywności lekarzy i świadomości rodziców w tym zakresie, wraz z pokaźnym rozbudowaniem zaplecza diagnostycznego, powinna przynieść znaczącą poprawę wczesnego wykrywania chorób nowotworowych u dzieci, co w sposób niepodważalny wpłynie na zmniejszenie ryzyka niepowodzenia w leczeniu.
- Jaki sprzęt i dla ilu ośrodków w kraju uda nam się zakupić przy okazji XVII finału, będziemy wiedzieć dopiero po poznaniu ostatecznych efektów związanej z nim zbiórki pieniędzy – powiedział „Chorzowianinowi” Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy WOŚP.  

Na wsparcie ze strony Fundacji liczy Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii. – Jednym z najnowszych darów, który otrzymaliśmy od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest  urządzenie do endoskopowych badań krtani. Użycie tego sprzętu zmniejsza stres u dzieci, a także pozwala wyeliminować konieczność interwencji chirurgicznej – mówi Grzegorz Grzegorek, rzecznik ChCPiO. Według wyliczeń zamieszczonych na stronie WOŚP do Chorzowa w ciągu 16 finałów przekazano sprzęt o wartości ponad 600 tysięcy złotych.

W związku z XVII finałem chęć działania zgłosiły dwa chorzowskie sztaby WOŚP. 50 wolontariuszy z Gimnazjum nr 8 wczesnym niedzielnym rankiem wyruszy, by kwestować na ulicach miasta. Podobne plany ma  grupa 115 wolontariuszy ze sztabu zarejestrowanego w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3 (obok uczniów tej szkoły wolontariuszami sztabu są uczniowie Gimnazjum nr 7 i podopieczni Dziennego Ośrodka Socjoterapii dla Dzieci i Młodzieży działającego w ramach chorzowskiego Stowarzyszenia na Rzecz Rodziny). Obydwa sztaby skupiają się wyłącznie na ulicznej kweście, nie zaplanowały specjalnych imprez z okazji finału.

Wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mogą prowadzić publiczną zbiórkę pieniędzy wyłącznie w dniu finału – 11 stycznia 2009 roku. Kwestujący obowiązkowo wyposażeni są w zalaminowany numerowany identyfikator ze zdjęciem, zabezpieczony hologramem i pieczęcią Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a także oklejoną banderolami WOŚP skarbonkę opatrzoną takim samym numerem jak numer identyfikatora.
KrzyK

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.