Dzień pomocy społecznej

Laureaci nagród prezydenta i medali za działalność w dziedzinie społecznej | fot. Mariusz Banduch
Pracownicy socjalni, zatrudnieni w miejskich instytucjach pomocy społecznej oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych i innych podmiotów niepublicznych, działających w sferze pomocy społecznej obchodzili swoje święto.
- Pomoc społeczna to druga, po edukacji, pozycja w budżecie miasta. Obejmuje ona szerokie działania - wspierające, wychowawcze, opiekuńcze, edukacyjne - potocznie nazywane polityką społeczną. Wiele realizowanych przez nas zadań robimy, co nie jest powszechne w innych miastach, we współpracy ze stowarzyszeniami, fundacjami. Tę metodę sobie chwalimy. Doskonałą pracę wykonują instytucje związane z kościołem, warto wspomnieć też o stowarzyszeniach skupionych w Centrum Aktywizacji Społecznej – mówi Wiesław Ciężkowski, zastępca prezydenta Chorzowa ds. społecznych.
Stanisław Kowolik, zastępca dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Chorzowie, zaznacza, że każda wspólnota lokalna jest zainteresowana właściwym, dobrym rozwojem. - Najczęściej ten rozwój interpretuje się w kategoriach materialnych. Natomiast samorząd terytorialny dba o to, aby posiadać odpowiednią sieć organizacji, które niosą pomoc najbardziej potrzebującym.
Podczas uroczystości wręczono dwie nagrody prezydenta Chorzowa za szczególne osiągnięcia w zakresie realizacji polityki społecznej oraz sześć medali za działalność w dziedzinie społecznej. Nagroda - rzeźba z brązu autorstwa Gerarda Grzywaczyka oraz medale z wizerunkiem ks. Franciszka Gębały mają charakter honorowy. Po raz pierwszy przyznano wyróżnienie. Otrzymał je Piotr Hadamik za akcję wolontariacką "Lepsze jutro".
- To dla mnie oraz dla wszystkich pracowników DPS ogromne wyróżnienie. Pracujemy z ludźmi, którzy nie zawsze przyjmują naszą pomoc w sposób właściwy. A pobyt w domu pomocy traktują jako karę. Z czasem okazuje się, że tu czują się dobrze. Akceptują nas integrują się z nami. Często mówią, że to my jesteśmy dla nich najbliższymi osobami. To jest w tej ciężkiej pracy taka nagroda – mówi Jadwiga Bociańska z Domu Pomocy Społecznej przy Ośrodku św. Florian, jedna z nagrodzonych medalem za działalność w dziedzinie społecznej.
- To niesamowity zaszczyt. Cieszę się, że ktoś uznał, że to co robię jest dobre. To cenna nagroda dla mnie jak i całego programu „Praca za czynsz”. Może dzięki temu zmieni się spojrzenie na ludzi biorących udział w tym programie, którzy często są traktowani jak osoby lekkomyślne, a tak nie jest. Często przeżywają oni różne dramaty. My ze swej strony zachęcamy ich do tego, żeby odważnie podchodzili do swoich problemów i przyłączyli się do nas – mówi Karina Kosturkiewicz, praconik ZK PGM, koordynatorka programu „Praca za czynsz”, jedna z laureatek nagród prezydenta.
Stanisław Kowolik przyznaje, że na niwie niesienia pomocy działa w Chorzowie armia ludzi. - Tworzą ją pracownicy OPS oraz organizacje pozarządowe. A władze miasta uhonorowały osoby, które najskuteczniej, oddanie niosą pomoc.
- Wachlarz osób wyróżnianych pokazuje, w jaki różnych dziedzinach ta pomoc jest niesiona– dodaje Wiesław Ciężkowski.
Spotkanie z okazji dnia pomocy społecznej odbyło się 19 listopada w Chorzowskim Centrum Kultury. Uświetnił je spektakl Hanny Śleszyńskiej „Kobieta Pierwotna”.
Laureaci nagród prezydenta
Karina Kosturkiewicz, pracownik ZK PGM, koordynatorka programu „Praca za czynsz” – za osobiste zaangażowanie w koordynowanie programu „Praca za Czynsz”, którego idea i podjęte działania znacznie wykroczyły poza ramy pierwotnych założeń.
Maria Kubicka, zastępca kierownika noclegowni w Chorzowie, skarbnik w Górnośląskim Stowarzyszeniu Społecznym „Odnowa – za podjęcie ponadprzeciętnych działań aktywizujących bezdomnych mężczyzn z chorzowskiej noclegowni we wspieraniu ich w drodze do samodzielnego życia.
Laureaci medali za działalność w dziedzinie społecznej
Jadwiga Bociańska, pracownik Domu Pomocy Społecznej przy Ośrodku św. Florian - za osiągnięcia w dziedzinie społecznej, w szczególności za osobiste zaangażowanie w działania pomocowe na rzecz mieszkańców Domu Pomocy Społecznej Ośrodka Św. Florian.
Renata Kwaśny, pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Chorzowie - za osiągnięcia w dziedzinie społecznej, w szczególności za profesjonalną pracę socjalną i podejmowanie działań, których celem jest polepszenie sytuacji życiowej osób i rodzin wymagających wsparcia.
Joanna Łuczak, pracownik Ośrodka Wsparcia Rodziny w Chorzowie – za osiągnięcia w dziedzinie społecznej, w szczególności za podejmowanie kompleksowych działań zmierzających do poprawy funkcjonowania rodziny oraz jej ochrony.
Beata Matyjaszczyk, wychowawca w świetlicy socjoterapeutycznej przy Zgromadzeniu Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo – za osiągnięcia w dziedzinie społecznej, w szczególności za działania zmierzające do wyrównywania szans edukacyjnych oraz działania aktywizujące wychowanków świetlicy socjoterapeutycznej przy Zgromadzeniu Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo.
Aneta Podsiadła, pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Chorzowie – za osiągnięcia w dziedzinie społecznej, w szczególności za profesjonalną pracę socjalną i podejmowanie działań, których celem jest polepszenie sytuacji życiowej osób i rodzin wymagających wsparcia.
Jolanta Ulfig, pracownik Ośrodka Wsparcia Rodziny w Chorzowie - za osiągnięcia w dziedzinie społecznej, w szczególności za kompleksowe działania opiekuńczo-wychowawcze podejmowane na rzecz poprawy jakości życia wychowanków Ośrodka Wsparcia Rodziny.
Reklama:
Dyskusja: