Honorowy obywatel Miłkowski

Chorzowianin 2010-06-25 | Komentarzy: 0
Jerzy Buzek, Gerard Cieślik, Florian Lesik, Damian Zimoń, Krzysztof Warzycha. Ludzie związani z polityką, sportem i kościołem. Honorowi obywatele Chorzowa. Grono to poszerzył Dariusz Miłkowski. Człowiek związany z kulturą. Dyrektor Teatru Rozrywki.
Honorowy obywatel Miłkowski
Tytuł honorowego obywatela oraz symboliczny klucz do miasta Dariusz Miłkowski odebrał 24 czerwca br. podczas uroczystej sesji Rady Miasta w Chorzowie. Marek Kopel, prezydent Chorzowa, przypomniał, że w tym elitarnym gronie są sportowcy, politycy i ksiądz. - Teraz będzie człowiek związany ze światem kultury- zaznaczył. Dodał, że w związku z dwudziestoleciem samorządu terytorialnego długo zastanawiano się komu przyznać taki tytuł. - Ponad 20 lat temu dyrektor stworzył wspaniałą instytucję. Dziś jest ona marką znaną w całej Polsce. Będziemy dumni, że mamy takiego honorowego obywatela – mówił prezydent.

Dariusz Miłkowski nie ukrywał wzruszenia. - Nigdy nie powstała we mnie taka myśl, nawet przez chwilę, że mógłbym dostąpić takiego zaszczytu. Jak dowiedziałem się o tej nominacji to był szok, trema i niepewność, które zresztą czuję do tej pory. Dyrektor dodał, że powoli dociera do niego wielkość uznania jakie niesie przyznane wyróżnienie. Przyznał, że pracuje w obszarze, w którym człowiek cały czas zajmuje się sferą wyobraźni. - Notoryczną siłą mojej pracy są marzenia. Zawodowo taki człowiek powinien być pozbawiony nieco skromności, po to żeby wiele marzeń udało mu się zrealizować – uśmiechał się uhonorowany. I nie ukrywał, że wiele z nich, w tym jedno z większych - modernizacja Teatru Rozrywki, wprowadził w życie. Mówił, że na swojej zawodowej drodze spotkał przyjaciół, którzy traktowali go jak część rodziny. - Sam w pewien sposób tak traktuję swoich pracowników. Dziękował też wszystkim widzom, wiernej publiczności. Rocznie Teatr Rozrywki odwiedza bowiem ponad 100 tys. ludzi. - Jestem dumny, że społeczeństwo zaakceptowało nas zespół Teatru Rozrywki.

Gratulacje D. Miłkowskiemu w imieniu Bogusława Śmigielskiego, marszałka województwa śląskiego i swoim złożyła Łucja Ginko, doradca marszałka województwa śląskiego ds. kultury.

Podczas sesji obecni byli Gerard Cieślik i Florian Lesik, honorowi obywatele. - Cieszę się, że nasz teatr ma takiego dyrektora – mówił F. Lesik.
Uroczystość uświetnił kwartet muzyczny z Teatru Rozrywki.

----

Dariusz Miłkowski urodził się w roku 1947 w Sopocie. W 1974 roku zdał egzaminy do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, na Wydział Reżyserii Dramatu.Jego debiutem reżyserskim było przedstawienie E. Vesphala "Te twoje chmury" na scenie "Miniatura" Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie (warsztat reżyserski). Przedstawienie dyplomowe ("Czarny romans" Władysława Terleckiego) zrealizował w Poznaniu już jako etatowy reżyser Teatru Polskiego. Etatowo był także związany z Teatrem Muzycznym w Gdyni i Teatrem Polskim we Wrocławiu. Współpracował z Teatrem W. Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatrem Powszechnym w Łodzi oraz Teatrem Wybrzeże w Gdańsku.
W lutym 1984 roku został kierownikiem artystycznym Music Hallu Telewizji Polskiej w Chorzowie, a z dniem jego przekształcenia, 1 stycznia 1985 r., w Państwowy Teatr Rozrywki objął także funkcję dyrektora naczelnego, którą pełni do dziś. Jest także jednym z założycieli i od kilku kadencji członkiem Zarządu Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów.
wojz

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.