Książki – kupować czy wypożyczać?

Chorzowianin 2018-09-28 | Komentarzy: 0
Czytanie książek to jeden z lepszych pomysłów na relaks. Dobra książka, wygodny fotel i kubek pysznej kawy to dla wielu z nas idealny sposób na odpoczynek. Jeśli jesteśmy pasjonatami literatury, nie wyobrażamy sobie dnia bez przeczytania chociaż kilku stron. Czy warto kupować książki, czy lepiej wypożyczać? Sprawdźmy, na co warto zwrócić uwagę.
Książki – kupować czy wypożyczać?

Wypożyczanie książek

Zwolennicy wypożyczania są zdania, że wydawanie pieniędzy na książki nie ma sensu, skoro po przeczytaniu odkładamy ją tylko na półkę. W wielu przypadkach tak jest – rzadko kiedy wracamy do książki drugi raz. Wypożyczając książki z bibliotek na pewno możemy zaoszczędzić pieniądze, ale ogranicza nas jednak dostępność danej pozycji książkowej. Nie zawsze w zasobach bibliotecznych znajdziemy tytuł, którego poszukujemy. Może też się zdarzyć, że poprzedni użytkownik nie oddał książki na czas i nie możemy jej wypożyczyć. Musimy również sami pamiętać o terminowym zwrocie. Często też jest tak, że musimy długo czekać, zanim nowości wydawnicze pojawią się w bibliotece.

Kupowanie książek

Zapach nowej książki dla miłośników literatury często jest nie do zastąpienia. Kupując książki w księgarniach stacjonarnych mamy możliwość przeczytania fragmentu by ocenić, czy chcemy książkę kupić. Księgarnie internetowe często mają niższe ceny, promocje i rabaty, dzięki którym możemy upolować ciekawy tytuł w korzystnej cenie. Decydując się na zakup książki, mamy dostęp do szerszego asortymentu, nowości i nietypowych pozycji, które czasami są niedostępne w miejskich bibliotekach. Jeśli kolekcjonujemy autografy pisarzy, kupno książki pozwoli nam na indywidualną dedykację na okładce. To duża gratka dla pasjonatów literatury.

Domowa biblioteka

Kupując książki mamy również okazję do stworzenia swojej biblioteki, która będzie zawierała pozycje odpowiadające naszym zainteresowaniom. Ładny regał z książkami to też ozdoba domu, a zdaniem niektórych, jego dusza. Taka biblioteka może być powodem do dumy. Najwięksi pasjonaci i wielbiciele książek kolekcjonują pozycje, które są limitowane – nietypowa ręcznie robiona okładka, pierwsze wydanie czy egzemplarz z podpisem autora, który np. otrzymał Literacką Nagrodę Nobla, to prawdziwe skarby. Cena takiej książki może wynieść nawet kilkaset złotych, zwłaszcza w przypadku bardzo starych dzieł. Jeśli jesteśmy takimi kolekcjonerami i jest szansa na to, by w nasze ręce trafił egzemplarz naszych marzeń, ale akurat nie posiadamy teraz koniecznych oszczędności, nie musimy rezygnować. Szybka pożyczka może nam w tym pomóc. Niektóre instytucje pozabankowe oferują spłatę w ratach, dzięki czemu szybka pożyczka nie musi być trudna do spłaty jak to zostało opisane na https://proficredit.pl/szybka-pozyczka/. Pamiętajmy jednak, żeby rozsądnie dokonywać zakupów. Sprawdźmy, czy możemy sobie pozwolić na takie zobowiązanie finansowe. Szybka pożyczka może być pomocna, ale nie chcemy mieć problemów z terminową spłatą.

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.