Portal ocalony od zapomnienia

Chorzowianin 2013-07-13 | Komentarzy: 14
Na ul. Św. Piotra pojawiła się specyficzna pamiątka po obiekcie, który latami stał w tym miejscu. Właściciel Biedronki, która stanęła w miejscu dawnego sierocińca, zachował najcenniejszą część zabytku.
Portal ocalony od zapomnienia

Nie tak dawno przy ul. św. Piotra 14 w Chorzowie II stał okazały budynek dawnego sierocińca im. św. Józefa, do którego prowadził okazały portal wejściowy z umieszczoną nad wejściem figurą świętego Józefa z Dzieciątkiem.

Niestety, nie udało się uratować wzniesionego w 1889 roku pięknego budynku, który od wyprowadzki Liceum Medycznego w 1997 r. stał niezagospodarowany i niszczał, co ostatecznie doprowadziło do jego rozbiórki.

Na ul. św. Piotra pojawiła się specyficzna pamiątka po tym obiekcie. Otóż właściciel wybudowanego w miejscu sierocińca marketu Biedronka zachował portal wejściowy, najcenniejszą część wyburzonego budynku. Zlecił też wykonanie fragmentu ściany, w której umieścił ocalałe fragmenty portalu.

Tak jak przed rozbiórką nad wejściem umieszczono odrestaurowaną figurę św. Józefa z Dzieciątkiem. Na tym fragmencie instalacji, który stanowi substytut dawnego sierocińca ma niebawem pojawić się tablica informacyjna dotycząca starego i nowego obiektu.

Szkoda tylko, że przy okazji prac przy chodniku nie udało się przenieść stojącej tuż przy chodniku, na tle obiektu, szpecącej skrzynki rozdzielczej. Szkoda też, że znak zakazu wjazdu nie mógł stanąć w innym miejscu.

Mamy nadzieję, że podobnego losu unikną czekające na swoją „drugą młodość” inne cenne zabytki naszego miasta. Takie jak: zespół budynków rzeźni miejskiej z 1901 r., hala targowa z 1905 r., czy ratusz gminny w Chorzowie Batorym z lat 1909-1911 i nie będziemy musieli stawiać podobnych makiet, czy tablic z informacją: „…w tym miejscu stała rzeźnia, hala targowa, ratusz… itd.”

 

Adam Lapski, Stowarzyszenie Miłośników Chorzowa im. Juliusza Ligonia

Reklama:

Dyskusja:

~dariusz Olejniczak

IP: 46.148.*.*

2013-07-15 08:52:31

Sorry, same bledy o portalu sierocinca: Figura sw.Jozefa - nie sw. Piotra, sw. Piotr jest z atrybutem kluczy , a sw. Jozef opiekuje sie Dzieciatkiem Jezus. Proboszcz - budowniczy sierocinca bral udziel w wydzieleniu z Parafii sw. Barbary, obecnej Parafii sw. Jozefa i od niego zaczela sie nowa Parafia do dzisiaj. Figura zostala zniczona ok 7 lat temu, urwano jej glowe lecz dzieki przytomnosci i uczciwosci pilnujacego budynku (pozdrawiam serdecznie) glowa zostala zachowana i oddana dla rekonstrukcji figury. Portal zostal zamieniony jak caly budynek w gruz i interweniowalismy osobicie i jako Samorzadowa Inicjatywa Mieszkacow aby szczatki zachowac (podziekowanie p. Prezydentowi i wlascicielowi nieruchomosci). Interweniowalismy tez do Prezydenta o koniecznosci zrobienia tablicy pamiatkowej, bo Chorzowianie interesujacy sie historia miasta nie maja w tym zakresie wiedzy (p.Adam Lapski Stowarzyszenia Milosnikow Chorzowa prezentuje wiedze obiegowa).Poszukujemy pierwszego wizerunku oznaczenia budynku sierocinca, ktory jest konieczny do rzetelnego zrobienia tablic pamiatkowych. Przygotowujemy material - monografie historii budynku sierocinaca. Rozpatrywane byly warianty TABLICY PAMIATKOWEJ: 1/. tabliczki identyczne do oryginalnych w przypadku Domu Dziecka i Szkoly medycznej czerwonych pod nazwa daty dzialania placowek lecz brakuje wlasnie wizerunku najwczesniejszego. 2/. Lub mozna wykonac w czarnym granicie u góry WIZERUNEK calego budynku, pod spodem daty istnienia placowek lub u gory wizerunek budowniczego proboszcza ktorego portret znajduje sie na PARAFII sw. Barbary i pod spodem opisy dat, a nizej tablica z wizerunkiem budynku i wzmianka o inwestorze odrestaurowanego portalu. Znaczenia tego obiektu dla ustanowionej Parafii sw. Jozefa jest niepodwazalne i dlatego nie mozna wykonac tandetnej tabliczki informacyjnej. jesli nie zostanie tablica wykonana rzetelnie, za zgoda wlasciciela lub obok na sasiedniej nieruchomosci wykonamy samodzielnie odpowiednia tablice informacyjna, aby takich wpadek jak ta skrzynka przed POMNIKIEM - jakim jest niewatpliwie odbudowany portal nie sprowadzac do komercyjnego odfakowania tej bardzo waznej dla tozsamosci powstania osady Krolewska Huta i naszego obecnego Chorzowa sprawy. Pozdrawiam wszystkich milosnikow Chorzowa.

~Paweł Mikołajczyk, redaktor prowadzący portalu

IP: 46.148.*.*

2013-07-15 09:06:09

Racja. Błąd był w pierwszym akapicie. W dalszej części tekstu pojawiła się już prawidłowa nazwa figurki - św. Józefa z dzieciątkiem. Dziękuję za zwrócenie uwagi.

~chorzowianin

IP: 46.148.*.*

2013-07-15 09:18:32

a co ze ścianą sąsiedniego budynku? jeżeli już z całego sierocińca została tylko namiastka, to przynajmniej wypadałoby ją dobrze zaprezentować.

~Zenith

IP: 89.68.*.*

2013-07-15 14:29:39

To jakaś żenada, wygląda jak scenografia do czeskiego westernu. Ido tego ta sypiąca się ściana budynku obok, na metr tynku nie wystarczyło? A wyroku na zabytkowym budynku nic nie jest w stanie usprawiedliwić .

~dariusz Olejniczak

IP: 89.79.*.*

2013-07-15 16:44:21

Zenith:Nie widziałeś ale krytykujesz... Wyrok ostateczny dla budynku zapadł gdy przez 3 lata nie pozwalano z budynku właścicielowi zrobić mieszkań, a koniunktura na b.duże mieszkania PADŁA i przyszła na Biedronkowanie. Taki sam wyrok już zapadł na rzeźni po której oby chociaż portiernia została. Oby nikomu do głowy nie przyszło rozwalić Ratusz Wielkich Hajduk. Oczywiste jest, że elewacja i cały budynek sąsiadujący muszą być odnowione. Ścina może być docieplona z reklamą np Atlas bo punkt reklamowy przy Biedronce jest b.doby. Ps: jeszcze coś ta ściana to jest jak na cwajke super... tak dbano o tę dzielnicę. Pozdrawiam.

~Zenith

IP: 89.68.*.*

2013-07-15 18:29:33

Wyobraź sobie ,że widziałem . Nie takie budynki zostały uratowane , ale brakło chęci. A pomysł z mieszkaniami z góry skazany był na niepowodzenie. A za Rzeźnię dawno powinien zabrać się prokurator.

~chorzowianin

IP: 46.148.*.*

2013-07-16 13:09:23

Smutne jest to, że zaczynamy się cieszyć z tzw. drobnych rzeczy. Sama konstrukcja rzeczywiście wygląda na dłuższą chwilę trochę komicznie - dobre porównanie do makiet filmowych np. z westernów niskobudżetowych. Natomiast pomysł reklamy atlasa nie bardzo mi się podoba. Proponuję zrobić mural, podobny jak na kamienicy przy UM przedstawiający zburzony budynek. Wymagałoby to na pewno jakiegoś artystycznego spojrzenia, ale myślę że jest do zrobienia.

~dariusz Olejniczak

IP: 89.79.*.*

2013-07-16 16:31:09

Z muralem to dobry pomysł, tylko realia: kamienica nr 10 w całości potrzebuje odnowienia i docieplenia, kasy brakuje. Nie ważny jest sam portal sam w sobie, bo ładniejszy jest np w kamienicy na Wolności i tak na prawdę jest on JEDYNIE postumentem symbolicznej FIGURY ŚW. JÓZEFA, która dała patronat całej PARAFII. Bardzo ważną postacią był BUDOWNICZY sierocińca który potem brał udział w wydzieleniu parafii Św.JÓZEFA ks. Paweł ŁUKASZCZYK.... To za Jego działaniem - nie projektanta - budynek został oddany do użytku 18 marca 1889r. jako Zakład Św. Józefa i pełnił funkcję sierocińca blisko 100 lat.Z tym muralem to trzeba uważać, bo może forma przerosnąć treść - co już ma miejsce i istotę przesłania autentycznego pomnika ku czci tych co nieśli pomoc dzieciom i tych którym schronienia tam udzielano. Kompletnym kłamstwem jest napis,że przyczyną rozbiórki był pożar a zasługa konserwatora to jest przede wszystkim w zniszczeniu tego budynku i nie wiem czemu przypisano mu rolę i znaczenie dla BUDYNKU SIEROCIŃCA. Jest to kpina z prawdy. Pozdrawiam.

~Zenith

IP: 89.68.*.*

2013-07-16 16:42:50

@ chorzowianin@ Twój pomysł idzie we właściwym kierunku , ale za mural trzeba by było zapłacić a reklama spłaciła by się sama a i raczej nie zatrudniałbym tego artysty od portalu.

~chorzowianin

IP: 46.148.*.*

2013-07-17 12:20:30

niestety w dzisiejszych czasach za wszystko trzeba płacić. Ogólnie wolałbym żeby ściana miała jeden kolor niż była reklamą np.atlasa, bo reklam i tak już wszędzie mamy mnóstwo. Co do artysty, to była uwaga ogólna, żeby zajął się tym ktoś odpowiedni, aby właśnie forma nie przerosła treści, jak napisał p. Dariusz. No i oczywiście kontekst historyczny ma tu mieć kluczowe znaczenie, a nie ładna forma. A co do zaniedbanego budynku, to już inna bajka. Tak jak to, że ta dzielnica jest jakby z innej bajki. I żeby nie było, sam w tej dzielnicy mieszkam, a do wyburzonego budynku chodziłem na religię, gdy jeszcze była poza szkołą.

~dariusz Olejniczak

IP: 89.79.*.*

2013-07-18 19:14:11

Dzisiaj tj.18 lipca mija 145 lat nadania PRAW MIEJSKICH dla KOENIGSHUTTE - POWSTALO nasze miasto! Trzeba pamietac o historii i przodkach, bo to jedyna droga ku przyszlosci. Pozdrawiam.

~Zenith

IP: 89.68.*.*

2013-07-19 17:31:28

Nie wszyscy chcą o tym pamiętać a jak już to w jakiejś dziwnej postrzegalności . W dzisiejszym artykule w Dzienniku Zachodnim ani razu nie pojawia się nazwa Koenigshuette (Königshütte), za to autorka pisze o wybrukowanej w 1871 roku ulicy Wolności . Musiałaby to być Freiheitstrasse ale takiej w Königshütte przecież nie było.No a Keiserstrasse (obecnie Wolności) napisać przecież nie uchodzi

~kasia

IP: 188.117.*.*

2013-07-20 01:02:32

teraz tam jest jeszcze tablica informacyjna , czego na zdjęciu nie widać

~Zyjman

IP: 93.175.*.*

2013-07-20 01:03:55

To gdzie jest Liceum Medyczne? Co Solidaruchy z nim zrobiły? W sumie głupie pytanie. Ludzie dalej głosują na Solidaruchów w Chorzowie bo im się rozwalanie miasta podoba.

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.