Potrzebne przybory dla pakistańskich uczniów

Chorzowianin 2019-05-28 | Komentarzy: 0
Trwa zainicjowana przez chorzowiankę zbiórka pomocy dydaktycznych i zabawek dla uczniów dwóch szkół z miasta Skardu w północnym Pakistanie.
Potrzebne przybory dla pakistańskich uczniów

Uczniowie z Pakistanu proszą o wsparcie. | Fot. materiały nadesłane od p. Renaty Lewandowskiej.

- Naszym celem jest pomoc dzieciom. Zbieramy głównie rzeczy przydatne w szkole. Zeszyty, przybory, długopisy, ale również ubrania i zabawki. Datki finansowe pokryją koszty transportu zebranych przedmiotów - mówi Renata Lewandowska, pomysłodawca akcji.

Pomoc ma trafić do dwóch szkół w mieście Skardu w północnym Pakistanie. To jeden z biedniejszych regionów kraju. Do obu szkół uczęszcza około 700 dzieci, z czego większość pochodzi z ubogich rodzin, a 150 z nich to sieroty. Szkoły utrzymują się z opłat uczniów, na które pozwolić może sobie co dziesiąta rodzina. Nauczyciele z powodu częstych przerw w wypłatach przenoszą się do placówek w bardziej zamożnych regionach. Poza tym, brakuje głównie podstawowych pomocy dydaktycznych.

- Od wielu lat interesuję się Himalajami, wyprawami górskimi i trekkingiem. Znam osobiście kilku himalaistów, a jednym z nich jest Muhammed Ali Sadpara z Pakistanu, który opowiedział mi o miejscu gdzie się wychowywał – tak o motywach zainicjowania zbiórki opowiada Renata Lewandowska.

Muhammed Ali Sadpara to pakistańczyk, uczestnik kilkudziesięciu wypraw górskich, współautor pierwszego udanego zimowego wejścia na Nanga Parbat. Wspierał wiele polskich i międzynarodowych ekip w zdobywaniu himalajskich szczytów. Niejednokrotnie też wyciągał pomocną dłoń do wspinaczy, którzy znaleźli się w śmiertelnym zagrożeniu. Był otak na przykład w styczniu 2018 r., gdy przy próbie zdobycia Nanga Parbat zaginęli Elisabet Revol i Tomasz Mackiewicz oraz wiosną tego roku, również pod Nanga Parbat, kiedy był częścią grupy poszukiwaczy, która wyruszyła by ratować Toma Ballarda i Daniele Nardiego.

- Słuchając jego opowieści pomyślałam, że możemy coś zrobić dla dzieci z Ali Sadpara i Skardu. Tym bardziej, że Muhammed sam wielokrotnie pomagał Polakom w Himalajach. Pomyślałam, że możemy się odwdzięczyć organizując zbiórkę rzeczy dla ubogich dzieci - kontynuuje R. Lewandowska.

Zbiórka nabiera coraz większego zasięgu. Do akcji przyłączył się min. zespół Teatru Rozrywki. Więcej informacji o pomocy dla małych Pakistańczyków można znaleźć na facebookowej grupie oraz na portalu zrzutka.

Marcin Śliwa

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.