Wyburzą parkowego Szkieletora

Szkieletor w Parku Śląskim zostanie wyburzony | fot. Park Śląski
Decyzję o rozbiórce konstrukcji podjął zarząd Parku Śląskiego. Uzasadniono ją złym stanem technicznym, mało estetycznym wyglądem i brakiem racjonalnego pomysłu na adaptację budynku.
Szkieletor został wybudowany na przełomie 1984 i 1985 roku. Miał funkcjonować jako Pawilon Kultury Ogrodniczej. Nigdy nie został ukończony, brakuje głównie elewacji. Przez lata próbowano go wykorzystywać, m.in. jako centrum integracji europejskiej i obiekt gastronomiczny. Bezskutecznie. W ubiegłym roku przygotowano wstępną koncepcję przebudowy. Przewidywany kosztorys to około 12 do 15 milionów złotych.
– Takich pieniędzy na obiekt o stosunkowo niewielkiej powierzchni i bardzo ograniczonych możliwościach adaptacyjnych nikt nie zdecyduje się wyłożyć – uważa Tomasz Kaczmarek, wiceprezes Parku Śląskiego.
Z przygotowanej na zlecenie parku opinii inżynierskiej wynika, że stan obiektu jest zły. Uszkodzone, głównie przez deszcz i śnieg, są zarówno elementy konstrukcji budynku, jak i pokrycie dachu. Na belkach żelbetowych ram stwierdzono liczne miejsca z odkrytym i skorodowanym zbrojeniem. Autorzy opinii mają też spore zastrzeżenia do ścian wewnętrznych. Ich zdaniem są one spękane, częściowo odspojone, z licznymi ubytkami. Uszkodzone są również cokoły i posadzka.
Autorzy opinii twierdzą, że Szkieletor zagraża bezpieczeństwu ludzi i nadaje się tylko do rozbiórki. Zarząd Parku podjął więc decyzję o jej przeprowadzeniu.
– Nie udało się znaleźć funkcji dla tak nietypowego obiektu. A budynek, z którego nikt nie korzysta, generuje koszty. Wymaga przeprowadzania przeglądów i opłacania podatku od nieruchomości - przyznaje T. Kaczmarek.
Projekt rozbiórki jest już gotowy. Trwa procedura konkursowa zmierzająca do wyłonienia jej wykonawcy. Prace mają ruszyć pod koniec tego lub na początku przyszłego roku. Potrwają kilka tygodni.
Radosław Baran, dyrektor techniczny parku tłumaczy, że Szkieletor znajduje się w najczęściej odwiedzanej jego części i najlepiej, gdyby prace zostały wykonane w okresie, gdy na alejach jest mniej spacerowiczów.
– Nie ma takiego pomysłu, który pozwoliłby za niewielkie pieniądze wykorzystać ten obiekt, dlatego ze względów bezpieczeństwa i estetycznych, najlepiej go wyburzyć – uważa R. Baran.
Reklama:
Dyskusja:
~wito
IP: 91.188.*.*
2013-12-03 17:16:51
Nareszcie, brzydkie, niefunkcjonalne i zbędne. Wyburzyć jak najszybciej i zapomnieć o tym 'cudaku'
~CHORZOWIANIN
IP: 46.148.*.*
2013-12-03 22:05:37
NaRESZCIE!!!!
~Erlich
IP: 91.218.*.*
2013-12-04 10:27:27
Piękny to on nie jest, Fakt...
~rozgoryczony.
IP: 178.182.*.*
2013-12-04 21:14:50
to umiejetnośc działaczy PO czyt Partii Obłudy wszystko zznisczyć .WPKIW SA jest na rozdrożu jesli chodzi o jego zarzadzanie/W Parku znisczono!Szkołe ogrodniczą,ogrodnictwo.stały dopływ wody do stawu Hutnik. kawianię PRzystań ,Port Przystań,PTTK i jego wyposażenie, dwa odcinki kolejki linowej,statek na duzym stawie,wyspe na duzym stawie,Wesołe miasteczko jest w agonii.kolej waskotorową.przyszedł czas na szkieletor.Taki Zarzad WPKiW powinien tez iść na zielona trawkę
~
IP: 178.181.*.*
2013-12-05 10:08:26
rozgoryczony zapomniałeś o kąpielisku fala !!! to dopiero skandal
~wito
IP: 91.188.*.*
2013-12-05 15:32:53
Park faktycznie nie jest najlepiej zarządzany, przynajmniej tak to wygląda z punktu widzenia obywatela ale większość atrakcji które opisałeś znikła z Parku 15 - 20 lat temu. Ze szkieletorem to już przesadziłeś, to zawsze straszyło bo nigdy tak do końca nie powstało. Rozliczajmy za to co jest ich winą a nie za całe zło w Parku po upadku komuny