10. PKO Silesia Marathon: ponad 5 tys. biegaczy na mecie

Chorzowianin 2018-10-07 | Komentarzy: 0
To był efektowny jubileusz PKO Silesia Marathon. Zawodnicy po raz dziesiąty zmierzyli się z dystansem 42,195 km. Odbył się także półmaraton (21,097 km). Meta obu biegów znajdowała się na Stadionie Śląskim.

Andrzej Rogiewicz z Grudziądza jako pierwszy dotarł do mety maratonu na Stadionie Śląskim | Fot. Marcin Bulanda

Katowice, Mysłowice, Siemianowice, Chorzów - w tych czterech śląskich miastach można było w niedzielę zobaczyć maratończyków. Start odbył się przy ul. Złotej w Katowicach. Ostatnie 4 km biegacze pokonali w Parku Śląskim, z metą w "Kotle Czarownic". Z kolei półmaraton (uczestnicy startowali 105 minut po maratończykach, a następnie trasa obu biegów łączyła się w Katowicach) zaczynał się przy bramie Stadionu Śląskiego, a kończył - podobnie jak maraton - na niebieskiej bieżni jednej z najnowocześniejszych aren sportowych w Polsce.

Biegacze pokonywali na Stadionie Śląskim ostatnie 300 m. Z trybun dopingowało ich kilka tysięcy kibiców. Oba biegi ukończyło łącznie ponad 5 tysięcy zawodników (2091 w maratonie i 3007 w półmaratonie). Rekord frekwencji - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - został więc pobity.

Zwycięzcą jubileuszowego maratonu został Andrzej Rogiewicz z Grudziądza. 25-latek pokonał królewski dystans (42,195 km) w 2 godziny 26 minut i 40 sekund. O 37 s wolniejszy był Rafał Czarnecki z Bliżyna (2:27:17), a trzecie miejsce - ze znaczną stratą - zajął Robert Bojdoł z Tych (2:48:43).

Zobacz trzech najlepszych biegaczy w 10. PKO Silesia Marathon (Fot. Marcin Bulanda)

- Zwycięstwo na stadionie, w tak prestiżowym biegu, jest naprawdę super uczuciem. Jest to mój trzeci start w maratonie, w tym roku debiutowałem, Silesia Marathon wyszedł w ostatniej chwili, w czwartek dowiedziałem się, że mam wystartować. Pięć tygodni temu startowałem we Wrocławiu, jeszcze pewnie jakieś trudy tego maratonu odczuwam - mówił zwycięzca biegu (cytat z profilu Stadionu Śląskiego w mediach społecznościowych).

Wśród pań najlepsza była Patrycja Włodarczyk z Jaworzna (3:00:36), która obroniła tytuł z ubiegłego roku, a w sumie wygrała Silesia Marathon po raz czwarty. Druga była Chorwatka Marija Vrasić z Zagrzebia (3:05:36), a trzecia Lidia Czarnecka z Bliżyna (3:07:28).

- Jestem przeszczęśliwa, sama sobie za dużą presję nałożyłam. Tak bardzo chciałam tutaj zwyciężyć, że chyba ze 2 kg więcej ważyłam o tę presję. Trasa jest tak urozmaicona, ze ten kilometr za kilometrem mija bardzo szybko. Każdy maratończyk  powinien tutaj pobiec - polecała trasę Silesia Marathonu Patrycja Włodarczyk.

W półmaratonie triumfowali Paweł Kosek z Tych (1:13:09) oraz Katarzyna Golba z Mielca (1:24:31). Ósme miejsce zajął reprezentant TS AKS Chorzów Arkadiusz Kardas (1:18:44).

Wkrótce zamieścimy galerię z niedzielnego święta biegowego na Stadionie Śląskim.