Antyki nie takie stare

Chorzowianin 2008-11-25
Choć może trudno w to uwierzyć, zespół „Antyki” ma już 40 lat! Grupa powstała w marcu 1968 roku, a pierwsza wzmianka prasowa o zespole pojawiła się 11 listopada tegoż roku. Jubilat ma pełne ręce roboty - przygotowuje repertuar do nowej, siódmej w dorobku, płyty CD, która ukaże się na wiosnę 2009 r., a także cykl koncertów dla Telewizji Katowice, wielki koncert z okazji 50-lecia Estrady Śląskiej i cykl audycji „Ligoniowe Radio” w Radiu Katowice.
Antyki nie takie stare
Członkami–założycielami zespołu byli: Urszula Długaj, Henryk Gajowski, Henryk Gamza, Jan Gryc, Henryk Jany, Andrzej Kosz, Roman Krywko, Józef Kucharczyk, Jerzy Przyklenk, Ryszard Sojka oraz Grzegorz Spyra, kierownik zespołu.

Pierwszy znaczący sukces przyszedł po roku działalności, w marcu 1969. „Antyki” zajęły II miejsce na ogólnopolskim festiwalu w ramach III Miesiąca Muzyki Młodzieżowej w Tarnowie. W pierwszy wyjazd zagraniczny, w maju 1969 r., grupa udała się do Czechosłowacji. Nieco później w Niemieckiej Republice Demokratycznej zespół gościł już w zmienionym składzie, który wzbogacili Barbara Klyta, Jerzy Długaj, Jan Goik, Józef Maksysz, Andrzej Szczygioł i Jan Pawliczek.

Jak wspomina Grzegorz Spyra, w tym składzie zespół wykonywał muzykę dixiland’ową, a także standardy muzyki rozrywkowej, jednak głównym trzonem repertuarowym pozostawała muzyka śląska. Jako ciekawostkę dodać można, że w 1971 roku w zespole pracował Stanisław Wenglorz, późniejszy solista zespołu „Budka Suflera”, a przez krótki czas „Antyki” współpracowały z Karin Stanek (mutacja zespołu – kwintet „Rondo” wystąpił z piosenkarką na Festiwalu Piosenki w Opolu w 1974 roku).

To był czas znaczony pasmem sukcesów: „Antyki” zajęły I miejsce w Polsce na Festiwalu Muzyki Rozrywkowej w Czaplinku, a także na Ogólnopolskim
Przeglądzie Zespołów Muzyki Rozrywkowej i Piosenkarzy w Tarnowie (1971). Z zespołem współpracowali kolejni artyści: Maria Czekierda, Andrzej Dybul, Jolanta Głód, Zdzisława Hnizdur, Bernard Bienek, Wiesław Gąsior, Marian Gawlicki, Andrzej Hok, Mariusz Miler, Andrzej Potępa, Marian Roszkiewicz, Janusz Twardoch, Eugeniusz Vogelsteller, a w późniejszym okresie Jadwiga Spyra, Katarzyna Spyra, Michał Markiton, Andrzej Skupiński, Stefan Witkowski. Funkcję konferansjera przez lata pełnił Janusz Osiński. Początek lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku wypełniła owocna współpraca z kabaretem „Rak” i Marianem Makulą.

Przez cały okres swej działalności estradowej „Antyki” konsekwentnie promują kulturę ludową Górnego Śląska, starając się utrzymywać zawsze jej najwyższy poziom. Znalazło to odzwierciedlenie w pięcioletnim cyklu programów telewizyjnych „Sobota w Bytkowie”, obejmującym 62 odcinki, a także w cyklu 12 programów TV „Śląsko Gospoda u Gruchlików”.

Więcej w tygodniku Chorzowianin. W środę w kioskach.

KrzyK

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.