Hołd dla taty

Chorzowianin 2009-02-24
I Festiwal Młodych Talentów im. Mirka Breguły. Pomysł na tego typu imprezę narodził się z początkiem 2008 roku. W ten sposób grupa nieznanych sobie wcześniej ludzi, fanów twórczości Mirosława Breguły, postanowiła uczcić pamięć zmarłego w 2007 r. muzyka, lidera zespołu Universe. Pierwsze miejsce zdobył zabrzański zespół ZGP. [TV]
Hołd dla taty
Na festiwal napłynęło 41 zgłoszeń z różnych zakątków Polski. Do konkursowych przesłuchań jury wybrało 18 uczestników. Na scenie Chorzowskiego Centrum Kultury, w sobotę 21 lutego, młodzi wokaliści i zespoły wykonali utwory własne oraz Mirosława Breguły, te mniej jak i bardziej znane. – Mam taką cichą nadzieję, że poprzez udział w tym festiwalu o wielu młodych ludziach usłyszy cała Polska – mówi Henryk Czich, współzałożyciel zespołu Universe, członek jury. – Z przyjemnością słucham tych różnych wykonań piosenek Mirka. Niektórych od dawna nie gramy i miło je wspomnieć.

Ostatni swój koncert Mirosław Breguła zagrał 28 października 2007 r., w chorzowskim Teatrze Rozrywki, podczas „Festiwalu Stróżów Poranka”. Utwór „Niby bracia” zaśpiewał ze swoim fanem, Andrzejem Lampertem i zespołem PIN. – Bardzo chciałem wykonać ten utwór. To jest moja ulubiona piosenka z repertuaru Universe. Mirek nie miał nic przeciwko temu, chętnie się zgodził – wspomina A. Lampert, członek jury. – Ten występ był dla mnie wielkim wyróżnieniem. Mogłem zaśpiewać z moim idolem. Dla mnie i moich kolegów z zespołu to wydarzenie historyczne. Kiedy usłyszałem wiadomość o tragicznej śmierci Mirka, to nie potrafiłem w nią uwierzyć. Byłem załamany. Liczyłem na współpracę w Mirkiem, miałem kilka pomysłów. Jednak przede wszystkim chciałem się z nim zaprzyjaźnić, wcześniej nie miałem takiej okazji – dodaje.

W jury festiwalu honorowo zasiedli Lidia Breguła, była żona Mirosława oraz Tomasz Breguła, syn wokalisty. – Dla mnie, ten festiwal zorganizowany przez fanów, to hołd dla mojego taty – mówi Tomasz Breguła. – Jestem bardzo wdzięczny za to, że fani wyszli z taką inicjatywą i tak profesjonalnie do tego festiwalu podeszli.

Podczas niedzielnej gali finałowej, 22 lutego, wystąpili laureaci festiwalu: Leman Acoustic (wyróżnienie), Anna Rosa (III miejsce), MEM (III miejsce), Godrise (II miejsce), ZGP (I miejsce). Publiczność wysłuchała także zespołu Kindla, Andrzeja Rybińskiego, PIN. Uroczysty koncert zagrał również Universe. Swój występ muzycy rozpoczęli jedną z najbardziej znanych piosenek „Tacy byliśmy”. Nie zabrakło pamiątek. Podczas festiwalu można było obejrzeć m.in. wystawę zdjęć i oryginały tekstów.

Festiwal zaadresowano do solistów i zespołów w wieku 18-30 lat. Zdobywca pierwszej nagrody, zabrzański zespół ZGP, otrzymał 3 tys. zł oraz możliwość nagrania utworu w profesjonalnym studio nagrań prowadzonym przez MAMAMUSICteam oraz pomoc w jego promocji. – Nagrodę pieniężną przeznaczymy na sprzęt – zdradzają muzycy z ZGP. – Jesteśmy totalnie zakręceni i zdziwieni. Dostaliśmy szansę na rozwój. Zagraliśmy utwór z solowej płyty Mirosława Breguły „Lubię taki strach”. Wybraliśmy go, bo to według nas mocna piosenka - dodają.

- Festiwal to świetna inicjatywa ludzi, którzy kochają naszą muzykę – przyznaje H. Czich. – Mam nadzieję, że co roku ten festiwal będzie się w Chorzowie odbywał.

Głównym organizatorem festiwalu było Chorzowskie Centrum Kultury. Honorowy patronat objęli nad nim Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski, Bogusław Piotr Śmigielski, marszałek województwa śląskiego oraz Marek Kopel, prezydent Chorzowa.

Zobacz relację video:

Wojciech Zawadzki

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.