Reklama: Partnerzy:


Rozliczenie podatkowe za rok 2012

Chorzowianin 2013-02-27
Komunikaty Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chorzowie pomocne podatnikom przy rozliczeniu podatkowym za rok 2012.
Rozliczenie podatkowe za rok 2012

Zeznania podatkowe

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chorzowie informuje, że obejmuje swoim zasięgiem miasta Chorzów i Świętochłowice.Termin składania zeznań  podatkowych za rok 2012  upływa z dniem 30 kwietnia 2013 r. Zeznania podatkowe za rok 2012 przyjmowane są:drogą elektroniczną za pośrednictwem strony internetowej www.finanse.mf.gov.pl lub www.e-deklaracje.gov.pl , oraz w siedzibie Urzędu Skarbowego w Chorzowie w następujących godzinach:

poniedziałek - od 7.00 do 18.00

wtorek, środa, czwartek i piątek - od 7.00 do 15.00

Informacja telefoniczna pod numerami: 032/3497321, 032/3497322, 032/3497341

Wpłaty wynikające z rozliczenia rocznego można: przekazać na konto Urzędu Skarbowego w Chorzowie:NBP  O/O Katowice 34101012123073692223000000 wpłacić bezpośrednio w kasie Urzędu Skarbowego w Chorzowie  – czynnej od poniedziałku do piątku od  7.00  do 13.30. W terminach płatności przypadających w poniedziałek kasa Urzędu czynna w godzinach od 7.00 do 16.30

Formy zwrotu nadpłaty oraz konsekwencje dokonanego wyboru zwrotu nadpłaty:

* na wskazany rachunek bankowy podatnika  - należy wskazać lub zaktualizować numer osobistego rachunku bankowego na formularzu  ZAP-3, NIP-7 lub we wniosku CEIDG,

* w gotówce: przekazem pocztowym - nadpłatę pomniejsza się o koszty jej zwrotu, czyli o opłatę pocztową, lub w kasie urzędu - należy osobiście stawić się w wyznaczonym przez Urząd czasie do odbioru nadpłaty.


Zeznania podatkowe przez internet

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chorzowie informuje, że za pośrednictwem strony internetowej www.finanse.mf.gov.pl lub www.e-deklaracje.gov.pl można składać drogą  elektroniczną zeznanie podatkowe za rok 2012 (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-28), opodatkowując swoje dochody indywidualnie, łącznie z dochodami małżonka albo w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci bez konieczności posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz bez wymogu złożenia przez drugiego z małżonków pełnomocnictwa UPL-1.

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów www.finanse.mf.gov.pl lub
www.e-deklaracje.gov.pl dostępne są darmowe oprogramowania oraz interaktywne formularze zeznań podatkowych, a także instrukcje ich wypełnienia i przesyłania oraz inne pomocne informacje.

Droga elektroniczna jest najprostszym i najszybszym sposobem złożenia zeznań podatkowych, a także wielu innych deklaracji.

Dowodem i potwierdzeniem terminu złożenia zeznania podatkowego jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które należy pobrać i zachować (zapisać/wydrukować).


PODATNIKU

SZUKASZ INFORMACJI PODATKOWYCH DZWOŃ DO

KRAJOWEJ INFORMACJI PODATKOWEJ

z tel. stacjonarnego: 0 801 055 055

z tel. komórkowego: (22) 330 0330

www.kip.gov.pl


1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chorzowie informuje, że podatnikom przysługuje prawo przekazania na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) kwoty w wysokości nieprzekraczającej 1% podatku należnego, wynikającego ze złożonego w terminie zeznania podatkowego lub korekty tego zeznania.

Wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku, zamieszczony jest na stronie www.pozytek.gov.pl oraz Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej www.mpips.gov.pl.  

Wnioskiem o przekazywania 1% podatku jest wpisanie przez podatnika w zeznaniu podatkowym albo w korekcie zeznania numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego wybranej OPP oraz kwoty do przekazania na rzecz tej organizacji (po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół).

Ponadto w rubryce „Informacje uzupełniające” podatnik może wskazać organizacji na jaki cel mają zostać przeznaczone przekazane pieniądze – ostateczną decyzję podejmuje jednak sama organizacja pożytku publicznego. Podatnik może również wyrazić zgodę na to, aby naczelnik urzędu skarbowego przekazał wskazanej OPP jego dane osobowe i adresowe, a także wysokość zadeklarowanej kwoty.

W jednym zeznaniu można wskazać tylko jedną organizację pożytku publicznego, jeżeli podatnik składa więcej niż jedno zeznanie podatkowe, w każdym z nich może wskazać inną organizację.

Warunkiem przekazania 1% podatku jest:

* złożenie zeznania podatkowego w terminie (w przypadku korekty zeznania, korekta musi być dokonana w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego, czyli nie później niż do 31 maja 2013r., a w przypadku ryczałtowców do końca lutego 2013r.), oraz

* zapłata w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz organizacji pożytku publicznego, nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego, czyli do 30 czerwca 2013r.( a w przypadku ryczałtowców do końca marca  2013r.).

Podatnik winien pamiętać, że Naczelnik Urzędu Skarbowego nie przekaże także 1 % podatku, jeżeli w zeznaniu została wpisana OPP, która nie została ujęta w wykazie organizacji uprawnionych do otrzymania 1% podatku.


Konsekwencje  nie złożenia  lub nieterminowego złożenia zeznania   podatkowego  

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chorzowie informuje, że w przypadku:

niezłożenia zeznania podatkowego a tym samym nierozliczenia się z podatku dochodowego od osób fizycznych (o ile nie zrobił tego za nas płatnik),
złożenia  zeznania podatkowego po terminie,  a także
nieuregulowania w terminie należnego podatku,

podatnik podlega karze, odpowiednio za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, przewidzianej w ustawie kodeks karny skarbowy ( art. 54, art. 56 § 4 kks).

Ponadto nieuregulowany w terminie płatności należny podatek stanowi zaległość podatkową, od której naliczane są odsetki za zwłokę.

Dodatkowo w przypadku niezłożenia zeznania podatkowego lub złożenia  zeznania podatkowego po terminie podatnik traci prawo do wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

W przypadku złożenia zeznania podatkowego po terminie oraz niezapłacenia należnego podatku nie można także przekazać 1% należnego podatku na wybraną organizację pożytku publicznego.

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.