110 lat chóru mieszanego Lutnia

Chorzowianin 2018-11-19 | Komentarzy: 0
Chór mieszany Lutnia świętował 110. rocznicę istnienia. Z tej okazji w sobotę w Chorzowskim Centrum Kultury odbyła się uroczysta gala.
110 lat chóru mieszanego Lutnia

Istnieją od 110 lat. Niestraszne im wojny, czasy komuny, a nawet teraźniejszość, która oferuje mnóstwo różnych innych aktywności. Dziś w Lutni śpiewa 38 chórzystów. Najmłodsza osoba ma 21 lat, a najstarsza jest powyżej osiemdziesiątki. Więcej jest kobiet. Sopranów siedemnaście, altów jedenaście i po pięć basów i tenorów. Co ciekawe, w basach jest jedna kobieta.

O sobotnim jubileuszu zaczęli myśleć już dwa lata temu. Przygotowali niezwykle bogaty repertuar, by w wypełnionej sali Chorzowskiego Centrum Kultury zaprezentować go w sobotę widzom.

Chór pod batutą Łukasza Szmigiela wykonał pieśni ze śląskiego folkloru, pieśni patriotyczne i pieśni sakralne. Nie zabrakło wyróżnień i odznaczeń. To najcenniejsze, czyli Złota Odznaka Honorowa z Brylantem trafiła do Janusza Karasia, obecnego prezesa chóru.

– Bardzo to przeżywałem. Nie spodziewałem się aż tak dużego wyróżnienia. Uhonorowano mnie, ale to praca zbiorowa, całego naszego zarządu i wszystkich chórzystów. To oni tworzą ten zespół. Oni sprawiają, że chce nam się wspólnie pracować i tworzyć niezwykłe rzeczy. Tworzymy jeden zespół i wzajemnie się uzupełniamy – przyznaje Janusz Karaś.

To samo wyróżnienie spotkało jeszcze Marię i Ernesta Krawczyków i Anielę Nogę, byłych chórzystów.

Podczas gali uhonorowano również Certyfikatem Herolda Śpiewactwa Śląskiego Stefanię Konewko.

Tymczasem Medale Kalidego trafiły do Henryka Szopy, Krzysztofa Bytomskiego, Łukasza Szmigiela i Zenobii Meisner.

Wyróżniony złotą odznaką Zasłużony dla Województwa Śląskiego został Paweł Kapica.

Cały chór otrzymał medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis przyznany przez Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Galę swoją obecnością uświetnili Jerzy Buzek, były premier RP oraz Maria Nowak, była posłanka, obecnie pełnomocniczka wojewody śląskiego.

Nie zabrakło Wiesława Ciężkowskiego, zastępcy prezydenta Chorzowa ds. społecznych i Andrzeja Wójcika, sekretarza Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr w Katowicach.

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.