Chłopiec z Łabędziem powędrował do...

Chorzowianin 2016-10-23 | Komentarzy: 0
Krzysztof Knas, redaktor portalu i pisma Chorzowianin.pl, redaktor naczelny magazynu "Chorzów Miasto Kultury" wśród tegorocznych laureatów Nagrody Prezydenta Chorzowa w Dziedzinie Kultury! 22 października br, odebrał zaszczytne wyróżnienie w kategorii upowszechniania kultury.
Chłopiec z Łabędziem powędrował do...

Na zdjęciu od lewej: Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala, Krzysztof Knas, Tomasz Mich, Artur Święs, Adam Wagner i zastępca prezydenta Chorzowa ds. społecznych Wiesław Ciężkowskiz

- Miałem wrażenie, że przed chwilą na tym ekranie przeleciało mi przed oczami całe życie - komentował ze sceny Teatru Rozrywki krótką impresję filmową, przybliżającą sylwetkę laureata. Wzruszenia, emocji i zaskoczenia nie udało się ukryć.

Statuetkę "Chłopca z Łabędziem" z rąk prezydenta Chorzowa Andrzeja Kotali odebrali również tancerz Tomasz Mich (w kategorii upowszechniania kultury) oraz aktor Artur Święs i muzyk Adam Wagner (w kategorii osiągnięć twórczych).

Widownia Teatru Rozrywki była wypełniona niemal do ostatniego miejsca. W części artystycznej wystąpił zespół Pectus.

- Przyjmuję to wyróżnienie jako wielki honor i równie wielkie zobowiązanie. Piękna miniatura słynnej chorzowskiej rzeźby fontannowej "Chłopiec z Łabędziem" ma ciężar realny i symboliczny. Równoważy w sobie bagaż doświadczeń i dorobku oraz oczekiwań stawianych laureatom na przyszłość - komentował w kuluarach Krzysztof Knas.

LAUREACI NAGRODY PREZYDENTA CHORZOWA W DZIEDZINIE KULTURY

Kategoria osiągnięć twórczych

Artur Święs

Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. W latach 1985-89 studiował również filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Przez wiele lat był członkiem jednego z najlepszych chórów w Europie - „Resonans con tutti” pod kierownictwem prof. Norberta Kroczka. Jako aktor zadebiutował w Teatrze Rozrywki w Chorzowie rolą Truffaldino w „Księżniczce Turandot” Carlo Gozziego. Ma w swoim dorobku ponad siedemdziesiąt ról teatralnych na scenach teatrów w Chorzowie, Katowicach, Bytomiu, Gliwicach czy Bielsku-Białej. W chorzowskim Teatrze Rozrywki regularnie występuje w realizacjach musicalowych. Jego najnowsza, brawurowa, rola na scenie „Rozrywki” to doktor Fryderyk Frankenstein w musicalu „Młody Frankenstein” Mela Brooksa i Thomasa Meehana. W 2003 roku został uznany za aktora sezonu. Kilkakrotnie nominowany do Złotej Maski, otrzymał tę prestiżową nagrodę artystyczną w latach 2006 i 2012. Odznaczony medalem Zasłużony Dla Kultury Polskiej.

Adam Wagner

Skrzypek, koncertmistrz, pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Doktoryzował się na Uniwersytecie Fryderyka Chopina w Warszawie. Od roku 1991 pracuje na stanowisku koncertmistrza Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Pełni także taką funkcję w Bielskiej Orkiestrze Kameralnej, Gliwickiej Orkiestrze Kameralnej, Polish Symphony Ensamble oraz gościnnie w Filharmonii w Szczecinie. Jest koordynatorem artystyczno-programowym Filharmonii Śląskiej. W 1992 roku rozpoczął współpracę z orkiestrą Sinfonia Varsovia. Jako koncertmistrz prowadził koncerty z tą orkiestrą na największym na świecie festiwalu „La folle journee” w Tokyo. Przez wiele lat był członkiem orkiestry Lorda Yehudi Menuhina. Koncertował w wielu krajach świata, ma na swoim koncie prawykonania polskie i światowe, nagrał kilka płyt CD jako solista i kameralista oraz kilkadziesiąt jako koncertmistrz. Odznaczony m.in.Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Kategoria upowszechniania kultury

Krzysztof Knas

Dziennikarz, politolog. Od roku 1996 regularnie publikuje na łamach prasy lokalnej. Jest autorem m.in. książkowych monografii poświęconych działalności Stowarzyszenia Miłośników Chorzowa i Teatru Reduta Śląska, zbioru sylwetek laureatów Nagrody Prezydenta Chorzowa w Dziedzinie Kultury z okresu piętnastolecia Nagrody, jubileuszowego katalogu Stowarzyszenia Chorzowskich Artystów Plastyków oraz katalogu wystawy wspomnieniowej chorzowskiego artysty Jana Herli. Jego liczne artykuły i wywiady prasowe, w ciągu minionego dwudziestolecia drukowano m.in. na łamach tygodników „Chorzowianin” i „Goniec Górnośląski” oraz miesięcznika „Chorzowianin.pl” i rocznika „Zeszyty Chorzowskie”. Był sekretarzem redakcji i redaktorem naczelnym „Chorzowianina”. Obecnie jest redaktorem naczelnym magazynu „Chorzów Miasto Kultury”. Koncepcja merytoryczna zawartości pisma jest jego autorskim projektem. Był nominowany do Nagrody Prezydenta Chorzowa w Dziedzinie Kultury w latach 2004 i 2013.

Tomasz Mich

Tancerz, choreograf, reżyser. Pierwsze kroki w świecie tańca stawiał w Harcerskim Zespole Artystycznym „Słoneczni”. Jest absolwentem Studium Wokalno-Baletowego w Gliwicach. Współpracował m. in. z Gliwickim Teatrem Muzycznym, Teatrem A oraz „Słonecznymi”. Był tancerzem międzynarodowych grup „Fire of Dance” i „Spirit of Dance”. Jest współreżyserem musicali „Kochaj i tańcz” oraz „Jak nie my, to kto?”. Pracuje jako instruktor tańca w Chorzowskim Centrum Kultury oraz nauczyciel w Studium aktorskim ART Play Doroty Pomykały i Danuty Owczarek. Prowadzi Studio Musicalowe STEP Tomasza Micha. Tomasz Mich wspiera młodych tancerzy, dbając o ich rozwój artystyczny i społeczny. U widzów kształtuje postawę aktywnego odbiorcy. W roku 2010 nominowany do prestiżowej nagrody artystycznej „Złota Maska” za choreografię do zrealizowanego w ChCK spektaklu muzycznego „Skóra i lateks”. Uzyskał dwukrotną nominację do Nagrody Prezydenta Chorzowa w Dziedzinie Kultury (w latach 2011 i 2012).

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.