Reklama: Partnerzy:


Henryk Kozler (1935-2018)

Chorzowianin 2018-06-13
Zmarł Henryk Kozler, lekarz, który w pamięci chorzowian zapisał się przede wszystkim jako wieloletni, oddany swej pracy dyrektor szpitala im. dr. Rostka. Funkcję tę objął w roku 1990. Uroczystości pogrzebowe, zmarłego 10 czerwca br., lekarza odbyły się 13 czerwca.
Henryk Kozler (1935-2018)

Henryk Kozler urodził się w Chorzowie 23 kwietnia 1935 roku. Po ukończeniu nauki w miejscowym III LO im. Stefana Batorego (matura 1953) podjął studia na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej. Po odbyciu staży przed- i podyplomowych w 1960 roku został lekarzem. Przez siedem kolejnych lat odbywał specjalizacje I i II stopnia z chorób wewnętrznych, pracując jednocześnie w chorzowskim szpitalu im. dr Andrzeja Mielęckiego, na oddziale chorób wewnętrznych. Pracował też w poradni internistycznej, a dodatkowo poświęcił się aktywności wolontaryjnej w I Klinice Chorób Wewnętrznych. Nieustannie zdobywał nowe umiejętności, szkoląc się m.in. w Centrum Doskonalenia Kadr Medycznych w Warszawie. W roku 1969 wygrał konkurs na ordynatora oddziału wewnętrznego chorzowskiego szpitala im. dr. Józefa Rostka. W roku 1973 został lekarzem naczelnym szpitala. Najtrudniejszym zadaniem, jakie przed nim stanęło, okazało się utrzymanie szpitalnego budynku przy ul. Piotra. W roku 1981 rozpoczęto generalny remont obiektu (powstał wtedy nowoczesny pawilon z izbą przyjęć, dwoma windami, dużym laboratorium, pracownią USG oraz pracownią badań czynnościowych układu krążenia i spirometrią oraz pierwszą w Chorzowie pracownią endoskopową z prawdziwego wrażenia. Do budynku przeniesiono oddział okulistyczny z terenu kopalni Barbara-Chorzów). W roku 1990 Henryk Kozler został dyrektorem szpitala. Wcześniej był m.in. dyrektorem chorzowskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej, odpowiadającego za organizację służby zdrowia w mieście. Kiedy powstał nowy pawilon szpitala chorób zakaźnych, w starym budynku, z inicjatywy Henryka Kozlera znalazły swoje miejsce neurologia i psychiatria. Dzięki jego zaangażowaniu w naszym mieście funkcjonowała najlepiej zorganizowana medycyna szkolna.

W roku 2002 lekarz uhonorowany został medalem „Za zasługi dla miasta Chorzowa”, w roku 2001 otrzymał „Statuetkę Batorego”, którą III LO uhonorowało go jako zasłużonego absolwenta szkoły. Czynny zawodowo pozostał do końca 2004 roku.

 

KrzyK

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.