Reklama: Partnerzy:


Janusz Modrzyński (1925-2018)

Chorzowianin 2018-04-29
W Tarnowskich Górach, 27 kwietnia 2018 roku, zmarł Janusz Modrzyński, wieloletni dyrektor Muzeum w Chorzowie, członek-założyciel Stowarzyszenia Miłośników Chorzowa im. Juliusza Ligonia.
Janusz Modrzyński (1925-2018)

Janusz Modrzyński (Fot. UM Tarnowskie Góry)

Urodził się i wychował w Ostrowie Wielkopolskim. Już w młodzieńczych latach poświęcał się działalności patriotycznej i kulturalnej. Studiował w Uniwersytecie Wrocławskim. Kiedy w roku 1952 przyjechał na Śląsk, to właśnie do pracy w chorzowskim Muzeum. W latach 1957-1990 był dyrektorem placówki, której charakter i strukturę organizacyjną z oddaniem budował. To dzięki jego staraniom Muzeum znalazło lokum w dzisiejszej siedzibie – przy ul. Powstańców, a także zyskało działy sztuki, medalierski i numizmatyczny. Ten ostatni stanowił niewątpliwie jego oczko w głowie, ale Janusz Modrzyński zgromadził w chorzowskim muzeum także bogaty i niezwykły zbiór sztandarów śląskich organizacji i stowarzyszeń, obejmujący blisko 150 eksponatów.

Jego starania przyniosły efekt w postaci wzbogacenia chorzowskiego Muzeum o kolekcje malarstwa i rzeźby, a także zbiór ponad 250 medali, dzieł wybitnego medaliera, Jana Wysockiego. Zasługą Janusza Modrzyńskiego było pozyskanie do muzealnych zbiorów obrazów Włodzimierza Tetmajera, Jerzego Kossaka oraz kilkunastu dzieł malarskich Stanisława Ligonia.

Jako zapalony społecznik Janusz Modrzyński był członkiem Narodowej Rady Kultury, współtworzył Stowarzyszenie Miłośników Chorzowa, a także podobną organizację w Tarnowskich Górach, gdzie stale zamieszkiwał. Współorganizował kształt Muzeum Ziemi Tarnogórskiej, powołanego do istnienia w roku 1954, a następnie wprowadzonego do sieci muzeów państwowych. Był kustoszem i dyrektorem także w tej placówce. Jego dorobek obejmuje rozliczne publikacje, w tym ponad 40 książek z zakresu historii numizmatyki i muzealnictwa. Był redaktorem pierwszego, niewielkiego wydania „Chorzowskiego Słownika Biograficznego”, który ukazał się drukiem w roku 1997.

W roku 2002 świętował jubileusz: pięćdziesięciolecie pracy zawodowej. Podsumował to półwiecze okolicznościową wystawą w murach chorzowskiego Muzeum.

W  roku 2003 uhonorowany został Nagrodą Prezydenta Chorzowa w Dziedzinie Kultury.

Uroczystości pogrzebowe Janusza Modrzyńskiego rozpoczną się w tarnogórskim kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła (ul. Gliwicka 14) 1 maja 2018 roku o godz. 12.00

 

KrzyK

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.