Spektakl na jubileusz. A właściwie na dwa

Chorzowianin 2018-08-29 | Komentarzy: 0
Już 2 września o 18:00 na scenie Chorzowskiego Centrum Kultury odbędzie premiera spektaklu "Ulice Wolności". Sztuka została napisana z okazji 150. rocznicy nadania praw miejskim Królewskiej Hucie. Wystąpią w niej aktorzy Reduty Śląskiej, która w tym roku obchodzi 85 - lecie istnienia.
Spektakl na jubileusz. A właściwie na dwa

Podczas konferencji prasowej na scenie ChCk-u twórcy spektaklu opowiadali o pracy przy Ulicach Wolności. | fot. UM Chorzów

Realizując jubileuszowy spektakl o Chorzowie nie sposób było pominąć Teatr Reduta Śląska, który przed 85 laty otwierał scenę Teatru Ludowego, w budynku którego mieści się obecnie Chorzowskie Centrum Kultury.

– Kiedy zrodził się pomysł na spektakl z okazji 150 lecia Krolewskiej Huty, pomyślałam, że można by to połączyć z naszym świętem. Udało się i jestem z tego powodu przeszczęśliwa, ale i wzruszona – mówi Barbara Michalik, prezes Stowarzyszenia Teatr Reduta Śląska.

Z myślą o rocznicach, Piotr Zaczkowski napisał tekst "Ulice Wolności"

– Mowiąc o Królewskiej Hucie, o Chorzowie, nie można pominać tej głównej, najważniejszej ulicy. Ulica Wolności jest w pamięci i wyobrażeniu każdego z nas inna. Dlatego też każdy z bohaterów scenicznych o innej ulicy mówi, mowiąc o tej samej – opowiada autor.

Reżyserii podjął się Robert Talarczyk, reżyser, aktor, obecny dyrektor Teatru Śląskiego, wcześniej związany m. in z chorzowskim Teatrem Rozrywki.

– Artyści Reduty są amatorami tylko w znaczeniu miłośników, wykonujacych ten zawód z pasją. Pod względem warsztatowym to profesjonaliści w kazdym calu – komplementował podopiecznych reżyser.

Muzykę skomponował MIUOSH, za scenografię odpowiadała uznana w środowisku teatralnym Ewa Satalecka.

Premiera spektaklu 2 września. Dzień wcześniej w Mediatece Kina Grajfka odbedzie się projekcja filmu "Moja Droga ja... Danuta Baduszkowa" w ramach cyklu Artyści Reduty Śląskiej. Jubileusz chorzowskiego teatru zaakcentuje też Dzień z Redutą Śląską 3 wrzeńnia w ChCK-u. W programie m. in. konkurs wiedzy o Reducie, wystawa dotyczaca historii teatru, a zwieńczeniem będzie spektakl "Ulice Wolności" i spotkanie z artystami Reduty.

Więcej szczegółów na stronie internetowej Chorzowskiego Centrum Kultury.

pat

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.