To się nie powtórzy za naszego życia

Chorzowianin 2018-02-06 | Komentarzy: 0
Wczoraj o 14:45 na wieży zegarowej kościoła św. Józefa zawisła nowa tarcza zegarowa. To zwieńczenie remontu świątynnej wieży, który trwał od połowy zeszłego roku.
To się nie powtórzy za naszego życia

Nowa tarcza nawiązuje wyglądem do pierwszego zegara na kościelnej wieży z początków XX wieku. | fot. Parafia Św. Józefa

Nowy zegar jest częścią programu prac konserwatorskich, jaki parafia wytyczyła wraz z miejskim konserwatorem zabytków. Pierwszą fazą projektu był remont wieży.

Remont wieży zegarowej trwał od drugiej połowy zeszłego roku. | fot. Janusz Karaś (źródło: sw-jozef-chorzow.pl)

Po odnowieniu elewacji cegła po cegle oraz modernizacji dachu przyszedł czas na zegar. Zawieszona w poniedziałek tarcza nawiązuje do zegara kościelnego z początku XX wieku. 

– Cieszy mnie, że powróciliśmy to cyfr rzymskich. Starsi pewnie je pamiętają – komentuje w udostępnionym filmie ks. Antoni Klemens, proboszcz parafii św. Józefa.

Co ciekawe, taki sam zegar widnieje na wieży kościoła świętego Seweryna w Kolonii, jednej z dwunastu romańskich świątyń w kolońskiej starówce. Co prawda chorzowska świątynia budowana była ponad 650 lat później jednak stylem architektonicznym nawiązuje do średniowiecznych konstrukcji.

Z lewej kościół św. Seweryna w Kolonii, z prawej wieża zegarowa kościoła św. Józefa w Chorzowie. | fot. yelp.de, Parafia Św. Józefa w Chorzowie

Proboszcz parafii komentując montaż tarczy w filmie udostępnionym na facebookowym profilu parafii nie krył wzruszenia.

– To jest piękny widok. Wydarzenie, które za naszego życia się nie powtórzy – mówił ks. A Klemens.

pat

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.