16. edycja konkursu Lady D. Zgłoszenia

Chorzowianin 2019-02-05 | Komentarzy: 0
Europoseł Marek Plura zaprasza do udziału w 16. edycji konkursu Lady D. – Dama z Niepełnosprawnością.
16. edycja konkursu Lady D. Zgłoszenia

Laureatki Lady D. | fot. plura.pl

- Pragnę gorąco zaprosić Państwa do udziału w 16. edycji konkursu Lady D. – Dama z Niepełnosprawnością. Ideą konkursu jest promowanie niezwykłych kobiet, które mimo zmagania się z niepełnosprawnością osiągają życiowe sukcesy, realizują pasje, są inspiracją, oparciem i wzorem dla innych. Organizowany przeze mnie od 2002 roku konkurs skierowany jest do organizacji i osób z województwa śląskiego, działających na rzecz aktywnego życia kobiet z niepełnosprawnościami - tymi słowami europoseł Marek Plura ogłosił informację o rozpoczęciu kolejnej edycji konkursu Lady D.

Zapraszamy mieszkańców Śląska do zgłaszania kandydatur z terenu Państwa powiatu, miasta, czy gminy. Zgłoszenia można dokonać przy pomocy formularza, który jest do pobrania na stronie www.plura.pl i przesyłając je na adres e-mail: biuro@plura.pl bądź na adres pocztowy biura w Katowicach tj. ul. Ceglana 4a, 40-514 Katowice. Na zgłoszenia czekamy do 14 marca 2019 roku.

Przypominamy, że ubiegłoroczna gala konkursu odbyła się 17 grudnia 2018 roku. Wówczas to wręczono tytuły Lady D. poszczególnych powiatów województwa śląskiego, z których zgłoszone zostały kandydatki oraz wręczono tytuły Lady D. laureatkom konkursu w pięciu kategoriach: sport, kultura i sztuka, życie społeczne, życie zawodowe oraz dobry start (kategoria przeznaczona dla młodszych pań).

Co warte podkreślenia, laureatką tytułu Lady D. z powiatów województwa śląskiego została wówczas Pani Krystyna Dołęgowska z Chorzowa. Ta wspaniała osoba, pomimo własnych ograniczeń zdrowotnych pełni kluczową rolę w Stowarzyszeniu PSONI, z niespotykaną energią i pasją wspierając osoby niepełnosprawne intelektualnie. Z kolei laureatką wyróżnień Lady D. z powiatów województwa śląskiego została Pani Zofia Błasińska- prezes Wspólnoty Amazonek „ Nadzieja” w Chorzowie.

Konkurs Lady D. im. Krystyny Bochenek został zainicjowany w roku 2002 w Katowicach przez europosła Marka Plurę. Polega on na przyznawaniu tytułu honorowego "Lady D." (od angielskiego: Lady Disabled, czyli Dama Niepełnosprawna) niepełnosprawnym kobietom, które są szczególnie aktywne w różnych dziedzinach życia. Z założenia konkurs oddaje ducha ratyfikowanej, zarówno przez Polskę jak i przez Unię Europejską, Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ, a zwłaszcza jej Artykułu 6, który mówi o konieczności szczególnego wspierania i promocji niepełnosprawnych kobiet.

Długoletnią przewodniczącą Kapituły Konkursu była Krystyna Bochenek, której konkurs nosi imię od 2012 roku. Pierwsza edycja konkursu Lady D. odbyła się w 2002 roku. Od tego czasu finały Lady D. odbywały się już m.in. w Katowicach, Sejmie RP i Parlamencie Europejskim w Brukseli. 

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.