Podczas kontroli pokażesz kartę... bankową

Chorzowianin 2019-01-23 | Komentarzy: 0
Od 23 stycznia pasażerowie wybranych linii komunikacji miejskiej na terenie Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej mogą kupować bilety na pokładzie pojazdów, korzystając z innowacyjnego systemu, w którym karta płatnicza zastępuje tradycyjny bilet papierowy.
Podczas kontroli pokażesz kartę... bankową

Automaty biletowe pojawią się w 28 pojazdach. | fot. ZTM

W ramach umowy zawartej pomiędzy Mennicą Polską a KZK GOP (od 1 stycznia przejęty przez ZTM) , nowoczesne automaty biletowe pojawią się docelowo w 28 pojazdach. Z nowych urządzeń korzystać będą podróżujący linią autobusową 297, kursującą pomiędzy osiedlem Odrodzenia a dworcem kolejowym, oraz linią tramwajową 14, łączącą Katowice z Mysłowicami. W każdym pojeździe zainstalowane zostały dwa biletomaty pokładowe.

– Istotną nowością Open Payment System, jest nadanie zbliżeniowym kartom bankowym podwójnej funkcji - pełnią one jednocześnie rolę środka płatniczego oraz identyfikatora płatności w przypadku kontroli – mówi Jacek Sieński, Dyrektor Działu Handlowego Płatności Elektronicznych Mennicy Polskiej.

Zakup biletu w elektronicznej formie trwa ułamki sekund i ogranicza się do dwóch prostych kroków - wyboru odpowiedniego biletu na ekranie nowego biletomatu na pokładzie pojazdu i zbliżenia karty płatniczej do czytnika. Zakup biletu elektronicznego w nowym biletomacie jest równoznaczny z jego skasowaniem. 

– Zależy nam na tym, by podróżni mieli jak najwięcej możliwości zakupu biletu. W przyszłości chcemy, aby system płatności kartą funkcjonował we wszystkich pojazdach ZTM oraz oczywiście uwzględniał możliwość przesiadek – podkreśla Grzegorz Kwitek, członek zarządu Metropolii, który odpowiada za sprawy związane z transportem.

Bezpieczeństwo każdej transakcji z użyciem nowego Systemu zgodne jest ze standardami organizacji płatniczych VISA i Mastercard. Dane karty są automatycznie szyfrowane w momencie zbliżenia karty do Kasownika Biletowego i w formie bezpiecznej (token) są zapisane w Systemie Centralnym.

Karta, dzięki której wypłacamy pieniądze z bankomatu, przyda się też podczas kontroli. Wystarczy przyłożyć do czytnika kontrolerskiego kartę lub urządzenie mobilne, którą przeprowadziliśmy transakcję.

– W celu dokonania kontroli biletowej, kontroler będzie pobierał z Systemu Centralnego listę aktywnych identyfikatorów płatności, czyli w praktyce ważnych w danym momencie biletów – tłumaczy biuro prasowe Mennicy Polskiej.

Specjalne czytniki sprawdzą, czy daną kartą został zakupiony bilet na przejazd. Kontroler otrzymuje z Systemu Centralnego wyłącznie informacje dotyczące biletu przypisanego do karty płatniczej. Nie ma zatem podstaw do obaw o prywatność i bezpieczeństwo danych karty.

Open Payment System w pełnej wersji z powodzeniem funkcjonuje już w takich miastach jak Wrocław, Bydgoszcz, Jaworzno i pilotażowo w Gdańsku oraz Łodzi. Dzięki innowacyjnemu systemowi poboru opłat w komunikacji miejskiej Metropolia znajdzie się wśród czołówki europejskich ośrodków miejskich, wykorzystujących najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania w tym obszarze.

Równolegle do prowadzonego pilotażu, bez zmian funkcjonować będzie system ŚKUP.

 

 

pat

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.