Ten kurs kosztował ponad 6 tys. zł. Teraz jest bezpłatny

Chorzowianin 2019-01-16 | Komentarzy: 0
Spółka Tramwaje Śląskie S.A. wprowadza rewolucyjną zmianę w zasadach szkolenia przyszłych motorniczych.
Ten kurs kosztował ponad 6 tys. zł. Teraz jest bezpłatny

Tramwaje Śląskie poszukują motorniczych | fot. Tramwaje Śląskie S.A.

Od 2019 roku, wiążąc się ze spółką umową o pracę na minimum 3 lata, za kurs wartości ponad 6 tysięcy złotych nie będzie trzeba płacić. Zapisy na najbliższy kurs trwają do 18 stycznia.

6.200 zł – to koszt kursu dla kandydatów na motorniczych. Dotychczas ten koszt musiał ponieść kandydat na motorniczego. Choć spółka Tramwaje Śląskie S.A. umożliwiała rozłożenie płatności na raty, osoby bezrobotne mogły liczyć na sfinansowanie kursu przez urzędy pracy, a motorniczowie, którzy wykazywali się bezszkodową jazdą mogli liczyć na znaczne upusty, to jednak dla wielu kwota ta była barierą.

– Nierzadko osoby zainteresowane nawet nie aplikowały o przyjęcie na kurs właśnie ze względu na koszt. Teraz dajemy możliwość zupełnego zwolnienia z tej opłaty – mówi Jacek Kaminiorz, dyrektor eksploatacyjny spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Pełne zwolnienie z opłaty za kurs przysługuje każdemu, kto zwiąże się ze spółką umową i przepracuje co najmniej 3 lata. Po stronie kandydata na motorniczego pozostaną jedynie koszty związane z obowiązkowymi badaniami i egzaminem państwowym oraz zobowiązanie podatkowe.

– Przyjęliśmy zasadę, że po przepracowaniu 12 miesięcy zobowiązanie motorniczego zmniejsza się o 1/3, po kolejnym roku o drugą 1/3 i po 36 miesiącach zupełnie się zeruje. Mamy nadzieję, że nasza oferta spowoduje znaczący napływ chętnych do pracy w charakterze motorniczego – podkreśla Jacek Kaminiorz.

Potrzeby są znaczne. Od zaraz spółka chętnie zatrudni 25 motorniczych, a kolejne etaty mogą się niebawem zwolnić, bo podobnej wielkości grupa motorniczych nabędzie w tym roku prawa emerytalne. Tymczasem jednorazowo szkolić się może 12 kandydatów na motorniczych.

– Kurs trwa około trzech miesięcy, składa się z 82 godzin wykładów i 60 godzin zajęć praktycznych, po których kandydat przystępuje do egzaminu wewnętrznego. Jeśli go zaliczy przystępuje do egzaminu państwowego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Katowicach – wyjaśnia kierownik Ośrodka Szkolenia Motorniczych Paweł Myśliwczyk.

Po zdaniu egzaminu i uzyskaniu niezbędnego dokumentu motorniczy może podjąć pracę – początkowo pod okiem doświadczonego motorniczego, tzw. patrona, który dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą. Po kilku tygodniach, już samodzielnie nowy motorniczy może rozpocząć służbę.

Aktualnie spółka Tramwaje Śląskie S.A. poszukuje kandydatów na kurs, który rozpocznie się na początku lutego. Chętni powinni złożyć wymagane dokumenty aplikacyjne do piątku 18.01.2019 r.

Jakie wymagania trzeba spełnić i jakie dokumenty przygotować? O tym szczegółowo doczytać można tu.   

– Aby ułatwić kandydatom dojazd na zajęcia przeniesiemy Ośrodek Szkolenia Motorniczych z zajezdni w Będzinie do zajezdni w Katowicach Zawodziu. To centralny punkt aglomeracji, świetnie skomunikowany i już przygotowany na przyjęcie kandydatów – podkreśla Paweł Myśliwczyk.

Rozpoczynający się w lutym kurs będzie pierwszym prowadzonym wg nowych zasad. W kolejnych miesiącach spółka ogłaszać będzie nabór na następne kursy. Informacje o naborze publikowane są z odpowiednim wyprzedzeniem na stronie internetowej spółki: www.tramwajeslaskie.eu.

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.