Abraham Floriana

Chorzowianin 2011-10-31 | Komentarzy: 0
Parafia świętego Floriana w Chorzowie ma 50. lat. Jubileusz obchodzono w kościele i Chorzowskim Centrum Kultury.
Abraham Floriana

Obchody jubileuszowe w parafii pw.św. Floriana | foto. chorzowianin.tv

Budowę kościoła rozpoczęto pod koniec lat 40. minionego wieku. Prace odbywały się jednak z przerwami, na który spory wpływ miała ówczesna sytuacja polityczna. Uroczysta konsekracja świątyni wypadła 28 października 1961 roku. - Było bardzo dużo ludzi. Czekaliśmy na figurę Matki Boskiej Fatimskiej i księdza biskupa, który miał przyjechać pierwszy. Było jednak odwrotnie. Tak Matka Boska Fatimska została gospodynią kościoła a święty Florian jego patronem – wspomina pani Hildegarda Wróbel, parafianka mająca wkład w budowie kościoła. - Kościół był nowoczesny. Niektórym się podobał, innym nie. Potem wszyscy zgodzili się, że może taki być – uśmiecha się chorzowianka. 

Pierwszym proboszczem parafii był ksiądz prałat Konrad Szweda. - W budowie kościoła pomagał każdy. Nikt księdzu nie odmówił. Wolałam odmówić szkole niż księdzu – śmieje się pani Hildegarda Wróbel. Parafianka zaznaczyła, że nie były to łatwe czasy. - Ksiądz mówił – kto może niech przyniesie złom. To zbieraliśmy złom. Podobnie było z marmurem.

- Miałem dwóch wspaniałych poprzedników: księdza prałata Konrada Szwedę i księdza Eugeniusza Marcisza. Przejąłem parafię ukształtowaną, zadbaną. Początki były więc komfortowe – wspomina ksiądz Tadeusz Pietrzyk, były proboszcz parafii św. Floriana. - Uświadomiłem sobie, że kościół ma swoją specyfikę, jako jedyna na Śląsku parafia poświęcona patronowi hutników, metalowców, strażaków. Ponadto święty Florian jest jednym z patronów archidiecezji. Wydawało mi się, trzeba nadać temu kościołowi szczególną rangę - dodaje.

W tym celu w 1986 roku, po konsultacjach z ówczesnym kanclerzem kurii diecezjalnej Wiktorem Skworcem, proboszcz podejmuje pierwsze kroki zmierzające do sprowadzenia do Chorzowa relikwii świętego Floriana. - Sukcesywnie przygotowywałem kościół do przyjęcia relikwii – mówi ks. Tadeusz Pietrzyk. - Ksiądz Henryk Markwica, ówczesny dziekan, podsunął pomysł, by władze miasta razem z księżmi zwróciły się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o wyrażenie zgody na to, by patronem miasta został święty Florian – dodaje. W lipcu 1993 roku święty Florian został przez Stolicę Apostolską ogłoszony patronem Chorzowa. Rok później relikwie męczennika trafiają do naszego miasta. Od 2001 kościół stanowi sanktuarium diecezjalne.

Ksiądz Tadeusz Pietrzyk funkcję proboszcza pełnił przez 25 lat. - Znam każde miejsce, każdy detal kościoła. Jestem z nim związany – mówi. Dodaje, że w życiu normalną koleją rzeczy jest wymiana pokoleń. - W pewny momencie koniecznym było to, aby parafia otrzymała nowego proboszcza. Młodszego ode mnie, z inną koncepcją – dodaje.

W 2010 roku nowym proboszczem zostaje ksiądz Damian Gajdzik. - Byłem wikarym w parafii świętej Jadwigi, po sąsiedzku. Znałem parafię świętego Floriana. Wiedziałem, że przejmuję ją po dobrym proboszczu. Nie traktowałem tego, na zasadzie zmierzenia się z legendą. Trzeba szanować poprzedników ale robić swoje – mówi proboszcz Damian Gajdzik. Dodaje, że oprócz spraw związanych z posługa kapłańską chciałby zrobić coś więcej. - Chciałbym scalić ludzi, by w kościele czuli się dobrze. Żeby nie był to dla nich tylko kościół z racji urodzenia, zamieszkania ale z potrzeby serca.

Uroczystości związane z obchodami 50. rocznicy konsekracji kościoła trwały od 28 do 30 października. Jubileusz świętowano w kościele św. Floriana oraz Chorzowskim Centrum Kultury.
Na deskach CHCK wystąpili m.in. Elżbieta Ogerman-Szymczyk, Andrzej Lampert, Reprezentacyjna Orkiestra Wojsk Powietrznych z Bytomia. - Piątek i niedziela zarezerwowane są dla uroczystości kościelnych. Tutaj jest miejsce na oddech kulturalny. Dla mnie parafia św. Floriana jest najważniejszym miejscem. Między moim wiekiem a wiekiem parafii można postawić znak równości – mówi Marek Krupa, radny, pomysłodawca imprezy w ChCK.

- Jubileusz 50-lecia traktuję jako hołd oddany ludziom, którzy stworzyli ten kościół. To wielka wdzięczność wobec Pana Boga. Osobiście natomiast jestem wdzięczny za to, że przyszło mi prowadzić parafię w roku jubileuszowym – mówi ks. proboszcz Damian Gajdzik.  
wojz

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.