Będzie małe centrum przesiadkowe. A nawet tramwaj do Siemianowic?

Chorzowianin 2018-02-28 | Komentarzy: 0
Dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej Tramwaje Śląskie wraz z Miejskim Zarządem Ulic i Mostów w Chorzowie ponawia przetarg na przebudowę torowisk wzdłuż ulic Katowickiej, Metalowców, Krakusa. Przy okazji pojawia się temat nowej linii łączącej Chorzów z Siemianowicami Śląskimi.
Będzie małe centrum przesiadkowe. A nawet tramwaj do Siemianowic?

Linia 12 łącząca Chorzów z Siemianowicami zaostała wycofana z eksploatacji w 2009 roku. | fot. youtube.com

Podpisana wczoraj umowa, w ramach której spółka zarządzająca transportem torowym dostanie z kasy unijnej ok. 98 mln zł umożliwia Tramwajom Śląskich oraz miastom aglomeracji kolejne inwestycje. Jedną z nich jest projekt skomunikowania DK 79 z terenami przemysłowymi, poprzemysłowymi i inwestycyjnymi w rejonie ul. Metalowców i Krakusa wraz z przebudową układu torowego. 

– Chcemy wybudować takie mini centrum przesiadkowe przy ul. Katowickiej, Metalowców, 3 Maja. Tak, żeby autobusy i tramwaje były razem ze sobą skorelowane i by obsługiwały także strefę przemysłową – mówi Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa ds. inwestycji i rozwoju.

fot. Chorzowianin.pl INFOSERWIS

To niejedyny pomysł na usprawnienie komunikacji w tej części miasta. Władze Chorzowa planują w przyszłości połączyć ulicę Metalowców z ul. Siemianowicką. To otwiera drogę do przedłużenia linii tramwajowej do Siemianowic Śląskich. Trasa mogłaby biec od ulicy Metalowców przez Chorzów Stary, os. Węzłowiec i os. Młodych do pętli przy ul. Katowickiej w Siemianowicach Śląskich. 

Takie rozwiązanie zostało opracowane już cztery lata temu, kiedy Tramwaje Śląskie zleciły przygotowanie planu rozwoju komunikacji tramwajowej w całej aglomeracji. Własnie tam pojawia się pomysł ponownego połączenia miast siecią tramwajową.

– Koncepcja przedłużenia torowiska wzdłuż ul. Metalowców i dalej do Siemianowic to inwestycja przyszłościowa, która mogłaby zostać zrealizowana po 2020 roku. Jej realizacja w dużej mierze zależeć będzie od środków, jakie Chorzów i Siemianowice będą mogły przeznaczyć na rozwój tej sieci. Nie wiadomo też, czy będą jeszcze jakieś środki unijne, które będzie można wykorzystać na ten cel. Jest dużo chęci, ale i wiele pytań, więc póki co skupiamy się w głównej mierze na inwestycjach już zaplanowanych – tłumaczy Andrzej Zowada, rzecznik prasowy Tramwajów Śląskich.

W podobnym tonie wypowiada się prezydent Michalik. Podkreśla jednak wykorzystanie do tej pory nieeksploatowanej przez pasażerów ulicy Metalowców.

– Linia tramwajowa w stronę Chorzowa Starego i dalej to bardzo daleka przyszłość, więc na razie skonkretyzowanych planów w tym temacie nie ma, ale niewątpliwie chcemy przybliżyć tramwaj do ulicy Metalowców i połączyć go z autobusem, tak żeby komfort korzystania z komunikacji publicznej również na tej części zaczynającego się Chorzowa II był możliwie jak najlepszy – podsumowuje zastępca prezydenta Chorzowa.

pat

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.