Dolina Górnika królikiem doświadczalnym!

Chorzowianin 2016-07-28 | Komentarzy: 0
Na odcinku jezdni ulicy Głównej w Chorzowie przebiegającej wzdłuż stawu została ułożona nawierzchnia w dwóch kolorach z wyznaczeniem pasów dla rowerzystów i rolkarzy. Prawdopodobnie pierwszy raz w Polsce zastosowano technologię, w której układane są trzy pasy nawierzchni z betonu-asfaltowego równocześnie.
Dolina Górnika królikiem doświadczalnym!

fot. MZUiM

Dzięki zmodyfikowanej rozkładarce (maszyna wysypująca nawierzchnię) układana nawierzchnia jest jednorodna, a pasy kolorowej masy są "wulkanizowane" na gorąco i jednocześnie wałowane, co powoduje, że nawierzchnia jezdni jest równa i wolna od nierówności na styku dwóch kolorów. 

Dolina Górnika stała się więc poletkiem doświadczalnym nowej technologii układania kolorowych warstw bitumicznych. Modernizowany odcinek ma 600mb długości i zostanie odpowiednio oznakowany, zarówno oznakowaniem pionowym jak i poziomym tak, aby rowerzyści i rolkarze mogli czuć się bezpiecznie.

Wzdłuż kolorowego odcinka obowiązywać będzie całkowity zakaz parkowania, a kierowcy samochodów będą musieli zachować szczególną ostrożność ustępując pierwszeństwa rowerzystom i rolkarzom. Na tym odcinku ulicy Głównej ruch samochodowy jest znikomy, a popołudniową porą praktycznie zanika. Jest to nowatorskie rozwiązanie zarówno pod względem technologicznym jak i funkcji ulicy.

Inwestycja realizowana z Budżetu Obywatelskiego. Zakończenie robót planowane jest na początek sierpnia. Planowane jest oznakowanie tego odcinka ulicy Głównej znakiem D-40 Strefa Zamieszkania, co ograniczy prędkość pojazdów do 20 km/h i zapewni podporządkowanie ruchu pojazdów innym użytkownikom drogi.

pat

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.