Droga do świętości

Chorzowianin 2011-05-14 | Komentarzy: 0
„Wyspa” przygotowała plenerową wystawę zdjęć Arturo Mari z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. Otwartą na ul. Wolności 29 kwietnia br. ekspozycję można było tam oglądać do 3 maja. Teraz wystawa odwiedza parafie w całym mieście.
Droga do świętości
Pod wspólnym tytułem „Jan Paweł II droga do świętości” zebrano czterdzieści fotografii. 

   Podczas uroczystego otwarcia prezentacji na ul. Wolności, 29 kwietnia br., pogoda dopisała. Symbolicznego odsłonięcia fotografii dokonali wspólnie prezydent Chorzowa Andrzej Kotala, przewodniczący Rady Miasta Henryk Wieczorek i dziekan dekanatu chorzowskiego ks. Eugeniusz Błaszczyk, sprawujący honorowy patronat nad wystawą. Oglądając fotografie zgodnie wyrazili radość z faktu, że, dzięki inicjatywie "Wyspy",  możemy w taki sposób przypomnieć chorzowianom postać błogosławionego papieża..  

  Po oficjalnej części uroczystego otwarcia wystawy  zorganizowano akcję wysyłania listów do Nieba. Adresowane do Jana Pawła II koperty, zawierające m.in. wiadomości od honorowych patronów ekspozycji, poszybowały do adresata uczepione do żółtych baloników. Za przykładem oficjeli listy do papieża wysłały dzieci. 

  Wystawa organizowana jest w ramach "Akademii Pozytywnych Wzorców", istotnego projektu Towarzystwa Ochrony Praw i Godności Dziecka "Wyspa" adresowanego do młodych ludzi. Jan Paweł II był w czasie swojego pontyfikatu jednym z najważniejszych autorytetów młodzieży z całego świata. Nie zmieniło się to mimo upływu sześciu lat od dnia, w którym go pożegnaliśmy.  "Wyspa" pragnie swoją wystawą zwrócić uwagę na uniwersalne wartości nauki papieża z Polski, pokazać je również tym, którzy dorastają już po  śmierci Ojca Świętego, a którym stanie się on bliższy poprzez fakt beatyfikacji.    

  - Nasze przedsięwzięcie jest możliwe dzięki uprzejmości i pomocy watykańskiego serwisu fotograficznego , który w 2005 roku wsparł nas także podczas przygotowania wystawy „Jan Paweł II i dzieci”. By wybrać zdjęcia, konieczna była podróż do Watykanu. Nie trzeba dodawać, że taki wyjazd to niesamowita przygoda – opowiada Stefan Sierotnik, szef chorzowskiej "Wyspy". – Przyjęto nas z niezwykłą życzliwością, mimo, że w czasie, w którym tam byliśmy, dało się wyczuć zamieszanie związane z rocznicą śmierci Jana Pawła II i przygotowaniami do uroczystości beatyfikacyjnych. Prośby o udostępnienie fotografii napływały z różnych zakątków świata, okolicznościową wystawę zdjęć otwarto na dworcu w pobliżu Watykanu... – opowiada szef „Wyspy”. 

  Wybranie czterdziestu ujęć z przebogatych zasobów archiwalnych „L’Osservatore Romano” to niełatwe zadanie. Każda fotografia wydaje się piękna, idealna do tematu wystawy i warta pokazania. W końcu się udało. – Wiele ze zdjęć, które przyjechały do Chorzowa nie było wcześniej publikowane. Zdecydowaliśmy się także na kilka znanych kadrów, właśnie ze względu na ich rozpoznawalność i urodę – mówi Stefan Sierotnik. – Poprzez zdjęcia autorstwa Arturo Mari oglądający będą mogli przyjrzeć się niezwykłej osobowości Jana Pawła II i przypomnieć sobie wieloaspektowe bogactwo jego pontyfikatu, wzruszenie osobistych spotkań, pielgrzymki po świecie, gesty i słowa osoby, która na naszych oczach kroczyła ku świętości – uzupełnia. 

 Po zakończeniu kilkudniowego pokazu plenerowego na ul. Wolności wystawa trafia do kilku chorzowskich parafii. Najpierw można ją było oglądać w chorzowskim Sanktuarium Św. Floriana. Później  wystawę oglądali parafianie z kościoła pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu na Klimzowcu. 18 maja (w godz. od 11.00 do 22.00) i 19 maja (od 11.00 do 17.00) można ją - w kolejnej plenerowej odsłonie - zobaczyć przy zabytkowym kościele św. Wawrzyńca.    

- Ta mała peregrynacja ekspozycji jest pięknym gestem, zachęcam do oglądania fotografii także podczas tych prezentacji - mówił ks. Eugeniusz Błaszczyk. Umowa zawarta przez „Wyspę” z Servizio Fotografico Citta del Vaticano pozwala wstępnie na publiczne pokazy fotografii do końca maja. Odbitki, podobnie jak w przypadku tych, które złożyły się na wcześniejszą papieską wystawę "Wyspy", pozostają własnością organizacji. 

Komisarzem wystawy  "Jan Paweł II. Droga do świętości " jest Wojciech Lesik. Patronat honorowy nad ekspozycją sprawują Arcybiskup Metropolita Katowicki Damian Zimoń, przewodniczący Rady Miasta Chorzów Henryk Wieczorek i prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Chorzowianin.pl jest patronem medialnym. 
 

KrzyK

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.