Rowerem na Jasną Górę

Chorzowianin 2011-06-28 | Komentarzy: 1
Jak co roku, w czerwcu, Krajowy Instytut Akcji Katolickiej zorganizował Ogólnopolską Pielgrzymkę Akcji Katolickiej do Częstochowy na Jasną Górę. W tym roku pielgrzymka odbyła się w dniach 17-18 czerwca.
Rowerem na Jasną Górę
Z Chorzowa na Jasną Górę na pielgrzymkę Akcji Katolickiej corocznie wyrusza kilka osób. W roku dla Chorzowa jubileuszowym – 2007 – po raz pierwszy zorganizowano pielgrzymkę rowerową. Było nas wtedy kilkanaście osób. W późniejszych latach liczba uczestników malała. W obecnym roku, dla podtrzymania wątłego jeszcze zwyczaju postanowiłem pojechać nawet sam. I tak też się stało. Wszyscy chętni rezygnowali z pielgrzymki w ostatniej chwili. Jadąc przez Brzeziny, Śląskie Miasteczko, Woźniki i Rudnik Wielki dotarłem późnym popołudniem do Częstochowy.

  Tegoroczną pielgrzymkę poprzedziła konferencja zorganizowana dla upamiętnienia 30. rocznicy śmierci Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, pt. Per Mariam – Soli Deo. Jasnogórską Kaplicę Różańcową wypełnił tłum słuchaczy. Po konferencji uczestnicy wzięli udział w Apelu Jasnogórskim, który poprowadził Krajowy Asystent Kościelny ks. bp Mariusz Leszczyński. Następnego dnia Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej rozpoczęła się od spotkania w częstochowskiej katedrze. Przybyło na nią około pięciu tysięcy uczestników. Pielgrzymów witały ogromne fotografie bł. Jana Pawła II Wielkiego rozwieszone na murach jasnogórskich. Prymas Polski abp Józef Kowalczyk dziękował zgromadzonym, że stanowią ważną strukturę w życiu Kościoła. Apelował o odwagę i aktywność. Spotkanie odbywało się pod hasłem : „Miłość stanowi spełnienie wolności”. 

  Najważniejszym punktem pielgrzymki była uroczysta msza św., której przewodniczył prymas. Abp Kowalczyk dziękował w homilii zgromadzonym za reaktywację stowarzyszenia i za to, że stanowią dziś ważną strukturę w życiu polskiego Kościoła. - Dziękujemy dziś Panu Bogu za ludzi, zarówno duchownych jak i świeckich, którzy odpowiadając na wyraźną prośbę papieża Jana Pawła II podjęli się przed laty trudu tworzenia tego ważnego dzieła i tworzą je obecnie – powiedział prymas. Wyraził opinię, że stowarzyszenie jest „nieocenioną szansą w procesie włączania katolików świeckich w życie i misję Kościoła”. - Tak jak przed 15 laty, tak dzisiaj potrzebujemy Akcji Katolickiej. Potrzebujemy jednak Akcji Katolickiej twórczej, dojrzałej, odważnej, aktywnie obecnej na wielu płaszczyznach duszpasterskich, zaangażowanej w przebudowę świata nie na drodze rewolucji, lecz poprzez pokorę, dowagę oraz świadectwo ewangelicznego życia jej członków, którzy swoją mocą czerpaną z prawdziwego zjednoczenia z Chrystusem, przemijają świat – podkreślił. 

Tak wzmocniony duchowo, po spożyciu lekkiego posiłku ruszyłem w drogę powrotną. Pod kościołem pw. św. Antoniego w Chorzowie byłem po godz. 20. w czasie pielgrzymki prosiłem w prywatnej intencji, za Miasto Chorzów oraz o powrót do zdrowia i sił naszego prezesa.
 
Damian Flakus

Reklama:

Dyskusja:

~JAS

IP: 83.15.*.*

2011-07-07 14:54:19

Damian tak trzymaj oby w przyszłym roku było więcej uczestników Powodzenia JAS

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.