Święty orędownik Chorzowa

Chorzowianin 2011-05-03 | Komentarzy: 2
Mające długą tradycję chorzowskie obchody ku czci św. Floriana od roku 1994 są wyrazem czci dla patrona miasta.
Święty orędownik Chorzowa

Archiwalna fotografia z obchodów dziesiątej rocznicy sprowadzenia relikwii św. Floriana do Chorzowa

Postać rzymskiego legionisty, św. Floriana, związana jest z dziejami naszego kraju od końca XII wieku, kiedy papież Lucjusz III ogłosił go patronem Polski. W roku 1436 dodatkowo przypieczętowano tamtą decyzję zaliczając św. Floriana w poczet głównych patronów Królestwa Polskiego.

Kult św. Floriana umocnił się w Polsce po wielkim pożarze, który strawił krakowski Kleparz, oszczędzając jedynie kościół pod wezwaniem świętego.

Od tego wydarzenia zaczęto traktować św. Floriana jako obrońcę przed klęską ognia. Z czasem został on patronem strażaków, wreszcie także hutników, koksowników i metalowców, a zatem przedstawicieli zawodów związanych z ogniem. 

Nic zatem dziwnego, że stał się on szczególnie bliski mieszkańcom przemysłowego Chorzowa. Poświęcony mu kościół wybudowano w mieście w roku 1959. Świątynia stała się wkrótce miejscem dorocznej Mszy Świętej w intencji strażaków, hutników i metalowców, której przewodniczył biskup katowicki Herbert Bednorz. Gdy decyzją papieża Pawła VI św. Florian został, na wniosek biskupa Bednorza, jednym z patronów naszej diecezji, uroczystości te zyskały diecezjalną rangę, tym bardziej, że chorzowski kościół długo pozostawał jedynym w naszym regionie poświęconym świętemu. Tradycję nabożeństw kontynuuje Metropolita Katowicki, abp Damian Zimoń. 
W roku 1986 zrodziła się idea sprowadzenia do Chorzowa relikwii świętego Floriana, a w roku 1993 ks. Henryk Markwica, jako dziekan dekanatu chorzowskiego, wystąpił z ideą ustanowienia świętego patronem naszego miasta. Starania te wsparła Rada Miejska, a na efekty nie trzeba było czekać długo. 19 października 1993 roku Kongregacja do spraw Kultu Bożego przy Stolicy Apostolskiej nadała Chorzowowi patronat św. Floriana. 4 maja 1994 r., sprowadzono do miasta relikwie świętego z Wawelu. W podniosłej uroczystości udział wzięli m.in. Metropolita Krakowski kard. Franciszek Macharski i Metropolita Katowicki abp Damian Zimoń. Relikwiarz przechowywany jest w kościele św. Floriana, który podniesiony został do rangi sanktuarium.

4 maja 2011 roku o godz. 17.00 obchody siedemnastej rocznicy sprowadzenia relikwii św. Floriana do Chorzowa rozpocznie w sanktuarium świętego przy ul. Wandy 64a uroczysty koncert miejscowego Chóru św. Floriana z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej. O godz. 18.00 rozpocznie się Msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem Metropolity Katowickiego, abp Damiana Zimonia.
 

(k)

Reklama:

Dyskusja:

~uczestnik

IP: 89.107.*.*

2011-04-26 21:58:12

ciekawe jak nasze nowe wladze znajdą się w nowej sytuacji i który z nich pojawi się w kościele, bo do tej pory nikt z PO nie brał nigdy udziału w takich uroczystościach mimo że byli radnymi.Zresztą ci z Pis też nie oprócz rodz.Nowaków.

~@uczestnik

IP: 89.73.*.*

2011-04-27 10:26:10

Tu muszę się nie zgodzić. Pan radny PO Marek Krupa, jest bardzo zaangażowany w życie parafii właśnie św. Floriana także na pewno się pojawi, a poza tym takie upolitycznianie obchodów kościelnych wg mnie nie jest dobre.

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.