Ulica 3 maja czeka na remont. Kiedy ruszą prace?

Chorzowianin 2018-07-27 | Komentarzy: 0
Opóźnia się rozpoczęcie remontu ulicy 3 maja w Chorzowie. Miasto miało pod koniec lipca podpisać umowy z wykonawcami, jednak w ostatniej chwili jeden z oferentów odwołał się od przetargu i sprawa trafi do Krajowej Izby Odwoławczej.
Ulica 3 maja czeka na remont. Kiedy ruszą prace?

W ramach remontu m. in. przebudowane zostaną chodniki, zjazdy i drogi. | fot. archiwum

Kilka dni temu informowaliśmy o rozpoczęciu przebudowy przejścia podziemnego przy tzw. Flocie. Miało to być preludium do kompleksowej modernizacji ulicy 3 maja, którą miasto przeprowadza wspólnie z Tramwajami Śląskimi.

Czytaj też: Ruszył remont przejścia przy Flocie

Dokumenty ze zwycięzcą przetargu na przebudowę miały zostać podpisane 30 lipca br., ale plan pokrzyżowało odwołanie od przetargu. 23 lipca (w ostatnim możliwym dniu) swoje uwagi zgłosił jeden z oferentów. Teraz sprawa trafi do Krajowej Izby Odwoławczej, która wyznaczy termin rozprawy.  

- Miasto będzie się starało przystąpić do prac jak najszybciej, ponieważ ulica 3 Maja jest jedną z kluczowych w Chorzowie. To ważny szlak komunikacyjny, o dużym natężeniu ruchu, którędy oprócz samochodów i autobusów poruszają się też tramwaje. - podkreśla wiceprezydent Chorzowa Marcin Michalik.

Prawdopodobnie jednak roboty po stronie Tramwajów Śląskich będą mogły ruszyć już na przełomie lipca i sierpnia. Jak informuje Andrzej Zowada, rzecznik prasowy Tramwajów Śląskich, tu też wszystko zależy od przetargów.

– Jeśli nie wpłyną odwołania od potencjalnych wykonawców, w lipcu będziemy mogli podpisać umowy na realizację zadania. W takim przypadku prace będą się mogły rozpocząć na przełomie lipca i sierpnia. Niestety nie mamy pewności, czy któryś z oferentów nie odwoła się do Krajowej Izby Odwoławczej od wyników przetargu. W takim przypadku wszystko przesunie się w czasie – mówi A. Zowada.

Planowana inwestycja obejmuje przebudowę ulicy wraz z drogami poprzecznymi oraz przebudowę linii tramwajowej na odcinku od skrzyżowania z ul. Bytomską w Świętochłowicach do skrzyżowania z ul. Katowicką w Chorzowie.

W ramach remontu m. in. przebudowane zostaną chodniki, zjazdy i drogi wewnętrzne, w tym budowa nowego zjazdu na ul. Teodora Kalidego. Powstaną też nowe zatoki autobusowe, miejsca parkingowe i przystanki.

– Droga będzie musiała utrzymać przepustowość. Chcemy przy tym maksymalnie poprawić poziom bezpieczeństwa pieszych, zaprojektować nowe miejsca postojów dla komunikacji publicznej, a tam gdzie będzie to możliwe umieścić ścieżkę rowerową – tłumaczył przy prezentacji projektu Piotr Wojtala, dyrektor MIejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Chorzowie.

Prace mają rozpocząć się od strony ul. Katowickiej. Wszytsko po to, by jak najdłużej utrzymać ruch tramwajowy.

 – Od tej strony można będzie w pierwszym etapie, prawdopodobnie przez trzy, cztery miesiące, prowadzić roboty przy zachowaniu ruchu tramwajowego po jednym torze – tłumaczy rzecznik Tramwajów Śląskich.

Koszt inwestycji to blisko 77 milionów złotych. Prace mają potrwać dwa lata.

 

pat

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.